Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Vaunun kytkentäkaapeli hankautui rikki

<< < (4/8) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 10.02.2021     kello on 08:24 ---Onko tuossa välijohdossa sitten jotain laitonta....?

--- Lainaus päättyy ---

En tiedä, siksi kysynkin.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 10.02.2021     kello on 08:47 ---En tiedä, siksi kysynkin.

--- Lainaus päättyy ---
Ok...

Uskosin olevan laillinen, jos kaikki valot kuitenkin toimivat. Liittimet on kuitenkin standardin mukaiset. Voisi verrata vaikka adapteriin.
Tuollainen spraalijohto voisi olla toimivampikin. Olen suunnitellut sellaista välijohtoa traktorin perävaunuun.

88k5:
Jotta perävaunu menee ristikytkentäsäännö sten puitteissa omalla määräaikaiskatsastu ksella, niin sen pitää olla vaadittavassa kunnossa. 7 tai 13 napaisen pistokkeen oikealla kytkennällä, jotta kärryn voi laittaa vaikka leimaäijän testeriin (jos on). Muussa tapauksessahan yhdistelmältä vaaditaan kytkentäkatasastus. . Eihän tuo välispiraali sitä muuksi muuta (jos ei "the asentaja" ollut asialla).

Bilteman 13-napaista spriraalijatkoa ei kannata ostaa kun 8 napaa menee vain läpi..

Eihän pistokkeiden ja rasioiden määrää ole mitenkään rajoitettu. Mulla venetraikussa lähtee kokoleveä takavalopaneli irti, ja pakko ottaa rampilla pois. Ihan oma 13 np. rasia+pistotulppa sillä.

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 10.02.2021     kello on 06:57 ---Mites katsurit suhtautuu "ei standardiin" kykentään?

--- Lainaus päättyy ---

Aikoinaan piti hyväksyttää autojen ja kärryjen sähköt ristikytkentään, tai sitten yhdistelmäkohtaises ti.

99:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 10.02.2021     kello on 08:54 ---Uskosin olevan laillinen, jos kaikki valot kuitenkin toimivat. Liittimet on kuitenkin standardin mukaiset. Voisi verrata vaikka adapteriin.

--- Lainaus päättyy ---

Jos viet vaunun adapterilla katsatukseen, niin katsooko katsuri vaunun adapterin kanssa vai ottaako adpterin pois (sehän ei sinänsä kuulu vaunuun)?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View