Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaapin tuuletusritilästä

<< < (2/13) > >>

K.E.V:
kaikki mukana, termostaatista kytkimeen ja telineet myös
https://www.motonet.fi/fi/tuote/452825/Thetford-jaakaapin-tuuletinsarja-12V

Hesus:
nyt on kaapissa kyllä niin kuuma että voiko vika olla enää vain tuuletuksessa?

hidas muttasilti edelläsi:

--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 27.06.2020     kello on 17:17 ---nyt on kaapissa kyllä niin kuuma että voiko vika olla enää vain tuuletuksessa?

--- Lainaus päättyy ---

Heittelee kumman paljon tuo lämpötila kun esim. maanantai aamuna lähdettiin liikkeelle ja jääkaappi oli ollut päällä sunnuntaista saakka (ilman tuuletinta) niin jääkaapissa oli +3,5 astetta. Mutta reissussa ollessa se ei kertaakaan laskenut alle 16 asteen.
Katselin muutaman juutuubi videon ja jotkut olivat laittaneet sinne jääkaapin sisälle propellin joka kierrätti sitä ilmaa siellä kaapin sisällä. Liitty vissiin jotenkin siihen, että joku termostaatti jossain tarkastelee jääkaapin lämpötilaa paikasta x ja sen mukaan jäähdyttää ja jos ilma ei kierrä niin se lopettaa jossain vaiheessa jäähdyttämisen koska paikassa x on jo tarpeeksi kylmä vaikka kaapin muissa paikoissa on vielä paljon lämpimämpää.

Ja sitten vielä tuolla reissussa kun oltiin niin kun tuonne jääkaapin pieneen pakastelokeroon laittoi limutölkin niin se meni sisältä ihan jäähileeseen eli kyllä se tuntuu jäähdyttävän mutta joku nyt mättää.

Tarvasjoki:
Liekki ei pala kunnolla.

Hesus:

--- Lainaus käyttäjältä: Tarvasjoki - 27.06.2020     kello on 21:01 ---Liekki ei pala kunnolla.

--- Lainaus päättyy ---

samaa minä veikkaan. roska suuttimessa, irronnut ruostetta ajon aikana. Palaa, mutta ei kunnolla.

Kohiseeko kunnolla? onko pakokaasu niin kuuma, ettei kättä viitsi pitää kauaa pakoputken ulostulolla? pystyy siis pitämään, mutta ei mukava kuumuus. Jos ei pala kunnolla niin joutuu oikeesti pitämään kättä kauan että erottaa että sieltä jotain hönkää tulee.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View