Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit
Jääkaapin tuuletusritilästä
hidas muttasilti edelläsi:
Alkaa olla sen verran kuuma kärryn sisällä niin jääkaappi ei tahdo oikein jaksaa jäähdyttää. No luin ohjekirjasta, että tuuletusritilät voi poistaa.
Mutta vähän tuo avonaiselta näyttää jos sen tuuletusritilän poistaa kokonaan eli kysymys kuuluu olenko ymmärtänyt koko ohjeen väärin vai onko sen tarkoituskin olla noin avonainen mutta sitä pidetään sellaisena ainoastaan parkissa ja toivotaan ettei rupea satamaan?
Yrjö:
Voi poistaa noin.
hidas muttasilti edelläsi:
Huomasin juuri, että jääkaapissa on napin paikka jääkaapin tuulettimelle eli lisävarusteena sellaisen on ainakin saanut. Oliskohan tollasen propellin asennus kuinka iso homma? Jostain pitäis saada siihen se nappi ja 12v sille tuulettimelle. Propellin laittais kiinni siihen tuuletusritilään
--- Lainaus käyttäjältä: Yrjö - 21.06.2020 kello on 19:48 ---Voi poistaa noin.
--- Lainaus päättyy ---
Ok mutta eikai sillä noin voi ajaa kuitenkaan?
elwari:
Ei toki voi ajaa. Silloin kyllä ilma vaihtuu kaapin takana muutenkin tehokkaasti. Nuo palokaasuputken osat ei välttämättä ole muuten kiinni kuin että ritilä pitää ne paikallaan, niin varisevat tielle. Tuo on hyvä hätävara parkissa ollessa, jos ei ole tuuletinta.
hidas muttasilti edelläsi:
Oltiin reissussa ja lämpöä oli sellanen reilu 30 niin jääkaappi onneton ei saanut pidettyä lämpöä alle 20 asteessa. No kävin paikallisesta puuilosta ostamassa 12v jatkojohdon ja viritin väliaikaisen tuuletin virityksen ja se toimi hyvin koska jääkaapin takana oleva jäähdytyselementti jäähtyi melko kuumasta kädenlämpöiseksi. Jääkaapissa lämpötila laski 16 paikkeille.
Eli seuraavaksi sitten operaatio jääkaapin propelli ja aiheesta kysymys kuuluu, että mistä saisi tuohon katkaisijan paikalle kuuluvan katkaisijan ja mistä tuonne jääkaapin taakse saisi vedettyä 12v jännitteen?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta