Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Hymer T655 2004 Sähkökaaviota kaipaan
-pk-:
LämmitinGuru: mistä kaappi saa 12 V jos kone ei käy ja ainoa syöttö on tuosta EBLn ykköspinnistä, se on ilmassa jos ei ole deeplussaa. Vai onko tuollainen kaappi kytketty kompressorikaapin napaan jossa kaappi on kiinni asunto-osan akussa kun kone ei käy? En tiedä missä johto on ollut alkujaan ja siksi kaaviota kaipaan. Tällöin kaappi ei osaa vaihtaa taaskaan kaasulle ellei sille itselleen viedä deeplussaa.
Vaikuttaisi loogisimmalta ja melko varmaan oikealta kytkentä jossa alempaa relettä käytettäisi ja kaappi olisi ykkösblokin nelospinnissä joka siihen on tarkoitettukin (AES-kaapista on kyse eli automaattisesti valitsevasta) - mutta pitää palauttaa kaapille D+ -lanka jota nyt ei ole. Saattaahan kaappi olla rikki eikä tuota osaa käyttää ja se syynä kytkennän muuttamiselle. Pitänee kokeilla varsinkin jos kaaviota ei löydy keneltäkään.
K.E.V:
Ei sen kaapin 12v kuulu toimiakaan jos ei käy ts ei saa Dplussaa. Muuten olisi monta syväpurettua akkua. Mm itselläni ei toimi. Joissain AES kaapeissa ollut vikoja automatiikassa. Itselläni ei tuota ole.
-pk-:
K.E.V. samaa mieltä, ei kuulukaan ja mulla ei ole kuin yksi syväpurettu akku kun en tuosta ohituskytkennästä vielä tiennyt. Nyt selvittelen mistä tämä nimenomainen kaappi saisi oikealla tavalla 12 volttia että pystyisi toimimaan ylipäätään mutta ei silti söisi akkua tyhjäksi. Nykyisellä kytkennällä se sen tekee jos ei manuaalisesti vaihda kaasu- tai maasähkökäytölle, maasähkölaturi jaksaa juuri ja juuri syöttää niin paljon ettei akku tyhjene. Kaappi tarvitsee 12 volttia automatiikan toimimiseen ja kipinöintiin kaasukäytössä mutta sen pitää myös ymmärtää milloin saa sitä sähköä käyttää myös jäähdytykseen. Olen myös lukenut että tällainen kaikkiruokainen kaappi olisi kovin tehoton 12 voltilla joten yksi ratkaisu voisi olla kaapin hämääminen jättämällä siltä pois D+ -tieto jolloin se ei ikuna menisi 12 V käytölle, silloin pitäisi sitten muistaa tankatessa sammuttaa kaappi.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: -pk- - 12.06.2020 kello on 20:04 --- Nyt selvittelen mistä tämä nimenomainen kaappi saisi oikealla tavalla 12 volttia että pystyisi toimimaan ylipäätään mutta ei silti söisi akkua tyhjäksi. Nykyisellä kytkennällä se sen tekee jos ei manuaalisesti vaihda kaasu- tai maasähkökäytölle,
--- Lainaus päättyy ---
Eikö se selviä kaapin manuaalista?
On monenlaisia kaappeja:
Yhdessä voit vapaasti valita, mitä energiaa käytetään,
Toinen valitsee automaattisesti 230V / 12V / kaasu,
kolmannessa voit itse valita mutta 12V ei mene päälle, jos auto ei käy,
ei tuossa edellisessäkään,
neljannessä....
K.E.V:
No mutta jääkaapin elektroniikalle menee oma sähkö mikä ei riippuvainen D+ :sta. Eli kytkemällä tämä viimeksi mainittu. Pitäisi toimia mikäli ei muuta tuhoa ole ole tehty.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta