Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Ajonvakautusongelma?
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: Antza0 - 17.05.2020 kello on 19:07 ---Onko autoon vaihdettu renkaita tai alustan osia ennen ongelman ilmaantumista?
--- Lainaus päättyy ---
ESP-vika oli lähes koko talven, eikä mitään noista ollut tehty. Ennen tätä viimeistä startaamattomuutta, oli renkaat vaihdettu, mutta jo useampi kaupunkireissu tehty, kukin n. 50km.
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: svc - 17.05.2020 kello on 17:30 ---Xsarassa hätävilkkunapissa vilkkuva valo tarkoittaa, että ajonesto on päällä. Esim avainta ei ole tunnistettu.
--- Lainaus päättyy ---
Täydellisen tietämättömänä veikkaan että ovat eri vikoja, ilman yhteyttä.
Tuo ajonesto vika saattaa olla hankala, ehkä toinen avain saattaa auttaa?
Pojan pösössä pari talvea sitten "painin" asian kanssa, oli ollut korjaamollakin. Välillä toimi, kylmänä yleensä ei. Nyt pari vuotta pelannut, en oikein tiedä miksi alkoi toimimaan?
svc:
Saattavat hyvinkin liittyä samaan, sillä Xsarassa (vm 2001->) ratin asentoanturi ja ajoneston antenni on molemmat kytketty viiksipakettiin, joka on oma väylämodulinsa (Com2000). Kaikki tästä modulista lähtevä informaatio menee VAN-väylää pitkin keskustietokoneelle (BSI), joka puolestaan juttelee moottorinohjausyksi kölle ja ABS/ESP:lle CAN-väylän välityksellä.
Kannattaa kysellä Sitikkaharrastajien foorumilta www.sitruunapatonki .fi tai www.citroen-foorumi.com, josko jollakulla olisi lähiseudulla Lexiaa tai Diagboxia. Saattaa vikakoodien luku onnistua kahvipaketilla tms.
jiikoo:
Xsarassakin esp pomppaa pois päältä jos moottorissa on jotaun häikkää. Eli kaikki vikakoodit pitää lukea ja siiteb jatkaa turkintaa. Lexialla näkee kilometrien mukaan vian ilmentymisen...
seppoko:
Ajonvakautusongelma on poistunut. Katsastuksessa Saara hylättiin raidetangon pään väljyyden takia. Maanantaina "kyläseppä" vaihtoi pään. Kun sen jälkeen ajoin kaupunkiin, n. 25km, ei heittänyt ESP:tä pois päältä. Nyt olen ajanut tuon välin useampaan kertaan eikä vika ole ilmaantunut. Kun tänään kävin maksamassa rempan, niin asentaja kertoi, että pää olikin tosi väljä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta