Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Työntöjarrun testaus
grimmari:
Kärrys Knott KF13 työntöjarru.
Jos kiristän aisanpäätä sisäänpäin kuormasliinalla niin pitäisikö painua minkäverran sisään ennen kuin jarrut alkaavat ottaa kiinni??
(eikös sen aisan pitäis liikkua edes jonkinverran järeällä liinalla, nyt ei liiku mihinkään....)
Kiitos etukäteen... :)
Ari
0yxxy0:
Mun vaunussa joskus katsastuksessa testasivat n1,5m rautatangolla jossa kettinki jonka kiinnitti vaunun runkoon toisesta päästä ja sillä väänti, tuskin hirveää voimaa tarvi käyttää. Onhan liina niin ettei estä liukumista sieltä loppupäästä, eli oikeasti rungossa kiinni eikä "työntöjarrun akselissa". Mites rasvanipat (?) jotka pitäs olla siinä päällä, onko miten vaseliinissä. Onko muistettu rasvata? Toimiiko käsijarru itessään jos sen nykäsee päälle niin saako paremmin sitten liikuteltua. Vissiin tämän tyylinen https://www.teohydrauli.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=01010
Yrjö:
Ilmeisesti käytön/rasvan puutteessa ruostunut kiinni?
En tunne kun tuon yhden mallin, siinä menee polvella painaen hitaasti sisään, ja tulee hitaasti itekseen ulos.
"Avajaiset" edessä?
grimmari:
Se on kaverin kärry, huoltoja ei liiemmin ole tehty.
Munkin mielestä sen pitäisi kuitenkin liikkua liinan avulla ja myös polvella, ainakin hiukan matkaa. Huolsin aiemmin saman kokoisen kärrin ja siinä sai kyllä sylinterin liikkeelle liinalla hyvin.
Eli ei kun avaamaan, uskon kanssa että jumissa on eikä kyseessä ole voiman puute, prkl
Kiitos vastauksista, vahvistivat vain epäilyny
Ari
Hesus:
minkä ikäinen?
täällähän oli aikaisemmin juttua vanhemmista jarruista, missä on lukitus jolla työntöjarru voidaan lukita peruutuksen ajaksi. Voisko tässä olla sama juttu?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta