Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Alkuperäisvaraosat.
Dorotea:
Kättä on väännetty monesti eri automerkkien osalta ns. alkuperäisistä/tarvikevaraosista. Monet ovat olleet sitä mieltä, että esim. jarrulevyt tulevat samoina tavaroina niin merkki- kuin varaosaliikkeeseen.
Esim. Volvolla on oma tuotantoyksikkö Flobyssä, joka valmistaa vain Volvolle jarrulevyt. Samoin koriyksikkö Olofströmmissä ja moottoritehdas Skövdenissä. Eli siniselle ei tule näitä osia mistä sattuu.
Haapaniemen Paroni:
Eikä biltemasta kannata ostaa ainakaan jarrulevyjä ovat valmiiksi kieroja ;)
99:
Kun aikoinaan ostin Toyotaan iskareita, niin tarvikeiskarit olivat aivan samat kuin alkuperäiset.
Tai eivät aivan samoja, alkuperäisiin oli KYB tekstin päälle liimattu TOYOTA tarra ;D
ihaa:
Ja Saabbiin aikoinaan aluvanteet valittuani Saabin lisävarusteluettelo sta vanteissa oli valettu SAAB mutta vanteiden takana oli myös BBS.... ei mikään autonvalmistaja itse valmista mitään osia, voi toki omistaa osan alihankkijan osakkeista.
arska100:
--- Lainaus käyttäjältä: ihaa - 8.09.2011 kello on 19:50 ---Ja Saabbiin aikoinaan aluvanteet valittuani Saabin lisävarusteluettelo sta vanteissa oli valettu SAAB mutta vanteiden takana oli myös BBS.... ei mikään autonvalmistaja itse valmista mitään osia, voi toki omistaa osan alihankkijan osakkeista.
--- Lainaus päättyy ---
Toi pitää paikkansa! Ja koskee myös muita auton valmistajia.. ;) Kokemusta on.. (ent. Saabin/Scanian varaosamyyjä)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta