Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö

Aurinkopaneeli vaunuun

<< < (4/5) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: posilo - 18.05.2021     kello on 19:33 ---Näillä leveysasteilla ja varsinkin syksyllä / keväällä tuotto vaateriin asennetulla paneelilla jää kohtuullisen vaatimattomaksi.

--- Lainaus päättyy ---

No, jos toukokuun puolivälissä maksimiteho on reilu 60% maksimista niin en pitäisi sitä hirveän huonona. Niin ja tämä mitattu puiden lomassa.

Kömppääjä:

--- Lainaus käyttäjältä: posilo - 18.05.2021     kello on 19:33 ---Kesällä, saati aurinkoisissa maissa (missä mollikka porottaa korkealta) varmaan selviääkin hyvin. Näillä leveysasteilla ja varsinkin syksyllä / keväällä tuotto vaateriin asennetulla paneelilla jää kohtuullisen vaatimattomaksi. Käytännössä reilusti pienemmällä, säädettävällä paneelilla pääsee samaan tuottoon kuin isolla, vaakatasoon asennetulla.
Muokkaa viestiä

--- Lainaus päättyy ---

Tuossahan se juurikin tuli. Itse kun en kehtaa jatkuvasti paneelia olla kääntelemässä niin oli helpointa ottaa tarpeeksi iso paneeli joka tuottaa sitten samaa vaaterissa mitä pienempi jota joutuu jatkuvasti kääntelemään. helppoa ja yksinkertaista.
Riippuu varmasti paljon karavaanarista, mutta omassa käytössä akku on lähes jatkuvasti täynnä tuon 270w paneelin ansiosta. Inari-Kilpisjärvi korkeudellakin puskee hyvinä kesäpäivinä vajaata 9a:ta akkuun. Pilvisilläkin ilmoilla menee yleensä vähintään 2a:ta.

Hesus:
Riippuu myös paljon sähköntarpeesta. Toisilla on isot inverterit ja mikrot yms kahvinkeittimet,toisilla ei.

Kömppääjä:
Jep. Löytyy 1,5kw jatkuvaa siniaaltoa antavaa invertteri, kuten myös kahvinkeitin että mikrokin.Läppäri on kans ladattava invertterin kautta. Tv toimii kuites 12 voltilla. Kyllähän se virta äkkiä loppuis jos tuntikaupalla mikroa ja kahvinkeitintä käyttäis mutta onneksi niitä tarvitaan vain hetken ajan. Thumb

99:
Hyvin kestää 180Ah akulla käyttää mm. kahvinkeitintä, leivänpaahdinta, pölynimuria, läppäriä, hiustenkuivaajaa, jne..
Paneelina 285W PERC ja MTTP säädin sekä lisänä 1,5kw intikka. Kertaankaan ei ole sähköstä ollut pulaa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View