Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Aurinkopaneeli vaunuun
JariL:
Tosin noi on tuotoltaan niin onnettomia ettei taida viitsiä rupee askartelemaan.
Kömppääjä:
Hyvin on kyllä pärjännyt katolla vaakatasossa olevalla 270W/vajaata 9a puskevan paneelin kanssa ilman mitään kääntösysteemejä :)
JariL:
Lähinnä ajattelinkin sillä idealla,kun se siellä on toimettomana,eikä viitsisi koko hökötystä purkaa ja paikkailla kattoa,eikä tonne sen hässäkän takia paljon paneelia mahdu.
huopakatto:
Miten sen nyt ottaa, mulla puski kääntyvä 140w lätkä pwm säätimellä 7.8a 9.00-16.30
posilo:
--- Lainaus käyttäjältä: Kömppääjä - 17.05.2021 kello on 12:53 ---Hyvin on kyllä pärjännyt katolla vaakatasossa olevalla 270W/vajaata 9a puskevan paneelin kanssa ilman mitään kääntösysteemejä :)
--- Lainaus päättyy ---
Kesällä, saati aurinkoisissa maissa (missä mollikka porottaa korkealta) varmaan selviääkin hyvin. Näillä leveysasteilla ja varsinkin syksyllä / keväällä tuotto vaateriin asennetulla paneelilla jää kohtuullisen vaatimattomaksi. Käytännössä reilusti pienemmällä, säädettävällä paneelilla pääsee samaan tuottoon kuin isolla, vaakatasoon asennetulla.
Muokkaa viestiä
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta