Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Renkaan kantavuus.

<< < (20/26) > >>

ose:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä -  8.11.2011     kello on 08:37 ---Nyt kun vaihdoin talvirenkaat, niin kirjoitin näin:

Vaihdoin kulkimeen talvirenkaat. Takaa löytyi toiselta puolen taas epätasaisesti kulunut rengas. Elikkä samoin kun aikaisemmin. Eiköhän meikäläinen osaa nyt varoa, jos renkaan kyljessä lukee, Goodyear Cargo 195/75 C16.  >:( >:(
 
Elikkä renkaisa oli normaalit ilman paineet. Toinen paripyöristä oli moitteeton.  ::)

--- Lainaus päättyy ---
"Takaa löytyi TAAS epätasaisesti kulunut rengas" "Elikkä samoin kuin aikaisemmin" viittaisi siihen että auton alustassa tai vanteissa on jotain vikaa.

Rölli:

--- Lainaus käyttäjältä: ose -  8.11.2011     kello on 08:42 ---"Takaa löytyi TAAS epätasaisesti kulunut rengas" "Elikkä samoin kuin aikaisemmin" viittaisi siihen että auton alustassa tai vanteissa on jotain vikaa.

--- Lainaus päättyy ---
tai sitten renkaissa... kun kevätt koittaa tiedämme varmaksi sen kun ny on rapina rattaat alla.. yks syy voi olla renkaan ominaisuuksiin liian kova rengas paine, joka särkee kudokset ja sitt kuluu epätasaisesti... muistelen ett jolkkellkin palstalaiselle oli opastettu rengas liikkeessä ettei saa käyttää niin kovia paineita kuin oli käyttänyt..

Turhan Höpöttäjä:
Niimpä, vein renkaan Pohjolan renkaaseen. Siellä selvittelevät miksi kolme rengasta on hajonnut kesän aikana samalla tavalla.  ;)

Turhan Höpöttäjä:
Lopultakin rataskauppa on nukertanut ratas asiaa. Nyt hyö antaa yhen kumin veloituksetta, että saan kesäkumit alle. Ne kaksi kumia, jää viela heillä vatvaukseen. Mutta hyvä, edes näin.  :)

perho-ukko:
 Olis renkaiden osto edessä Wokkeloon,mitkähän olis hyvät ??

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View