Tekniikkakeskustelut > Projektit

Ducato 644 Maxi Hymermobil ja käryäminen

<< < (4/5) > >>

Humoristi:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 16.03.2020     kello on 13:40 ---Tuon ikäisessä autossa pitäisi olla suljettu huohotus. Ota letku pois puskurista ja laita se ilmanputsarin imutorveen.
Sitten koeajolle.

--- Lainaus päättyy ---

Kyllä tuossa ulkoinen huotus on ja motti pitäs olla sofim 8140.21 (8144.21)

Vähän väljystä niin ohipuhaltaa jos ei öljyä katoa niin polkee menemään

https://karavaanari.org/index.php/topic,14616.0.html

jiikoo:
Tuleehan pakoputki selkeästi sivusta ulos? Jos on laitettu ihan pakun putki ilman jatkosta...

Joskus tuon ikäisellä jouduin ajelemaan jonkun matkaa kun putki meni poikki ja sisälle tuli käryä...

jantteri70:
Putken olen tarkastanut ja se oli ok. Ja tosiaan käry tulee sisälle vain maantienopeuksissa ja lämpimällä moottorilla.

Hymer B654:
  Ota koeajolle mukaan ns.vanha remonttimies,se tuntee nokallaan tuleeko sisään ns."sähkön kitku" ,pakokaasun haju,öljyn katku vai joku muu!

jiikoo:
Hyvä että pakoputki on kunnossa.

Huohotin tosiaan pitää mennä koneen etupuolella olevasta peltikotelosta suoraan ilmanputsarin ja turbon väliseen putkeen. Jos menee muualle niin voi kärytäkin. Jokuhan on voinut tuon putken pään näppäränä tunkea vaikka runkopalkin sisään ja sieltä on suora yhteys a-pilarin kautta sisälle (vai muistelenko jonkin muun mallin rakennetta, taas)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View