Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Vetoautosi vetokyky matkailuvaunua vedettäessä?
K.E.V:
Mutta on mukavaa itse säännöstellä
svc:
--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 24.01.2020 kello on 18:51 ---Yli tuhat Newtonia kun on
vääntöä, niin en keksi mihin tarttis lisää. Silläkin tuntuu että vetopää irtoaa aisasta.
--- Lainaus päättyy ---
Juuri tätä varten uusiin vetokoukkuihin ja vetoaisoihin on tullut merkintä D-voimasta. Raskas ja voimakas veturi aiheuttaa perävaunun vetoaisaan paljon kovempia kuormia, kun kevyt veturi.
88k5:
Se reilusti yli 10v ollut vetokoukkujen spekseissä e-hyväksyntä tietylle automallille, D-voima ja max-pystykuorma. Näistä veturin massan mukaan saadaan sitten vetokoukun max kytkentämassa. Siksi kaikissa koukuissa ei ole merkintää yhd.- tai kytkentämassasta kun se on laskennallinen ja ko. automallia voi olla usealla eri kok.massalla.
Edesmenneen Kovilin sivuilla oli laskuri.
Ilmeisesti tälläkin laskee https://www.vbg.eu/fi/laske/#f-perfvalues> Suoritusarvojen laskeminen> Kuorma + perävaunu jäykkä vetoaisa
--- Lainaus ---Dc-arvo on viitearvo kuorma-auton ja jäykällä vetoaisalla varustetun perävaunun väliselle vaakasuoralle voimalle. Tässä on huomioitava myös pystysuuntaiset voimat. V-arvo on pystysuuntaisen voiman viitearvo. Tämä arvo poikkeaa ilmajousitettujen ja muuntyyppisellä jousituksella varustettujen ajoneuvojen välillä.
Valitsemasi vetolaitteiston Dc- ja V-arvojen on oltava yhtä suuria tai suurempia kuin lasketun ajoneuvoyhdistelmän .
--- Lainaus päättyy ---
V-arvo staattisena aisapainona on V*9.81m/s2
Ehkä uusimpana merkintänä vetoaisoissa on enin sallittu vetoauton massa. Esim. mulla 2100kg kokonaismassaisessa venetrailerissa on 22tn. Sillä kait halutaan ehkäistä liian "jäykän" veturin aiheuttamat rasitukset kärrylle.
Naussi:
Ennen oli veturia BMW 525 x drive. Ohjelmalla n 280 hp. Vääntö 540 Newton. Ei siinä liikaa ollu 650 teli hobbylle tehoa. Nyt 198 hp/440newton. Enemmänkin saisi olla. Toki maasturilla vetäminen on huomattavasti tasapainoisempaa kuin henkilöautolla.
Majuri:
412Nm 160hp olis kiva kokeilla miten joku komppi tulee perässä. 2000 kg saa vedellä. Matkailuauto siis
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta