Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Lattialämmitys päälle talveksi ilman akkua?

<< < (3/6) > >>

88k5:
Itse en jättäisi laturia jännitteelliseksi vaikka napakenkä irti (12v siinä silti), varsinkaan kun ei tiedetä mikä on aloittajan keskuksen tyyppi.

Hänellähän ajatus oli jättää lattialämmitys päälle, joka vaatii 230VAC eli liitännän kiinni pitämisen. Miten sitten muut saman jännitteen aparaatit päällä - ainakin mulla EBL tankkaa ajo -ja hupiakkua vaikka ohjaustaulusta "12V" painikkeen mukaan ledi kertoo off-tilasta (tosin osa valoista, porras, lämppäri jne. toimivat)

Jos haluaa tiputtaa muun 230V kuin pistorasiaverkon pois, niin EBL:stä nyppäsee verkkotöpsölin pois, niin ei "hurise" .. 

Itselläni ei autolle tule niin pitkää seisokkia, että akunkenkiä irrottaisin, mutta kuitenkaan en viikkoja pidä ylläpitolatauksessa kun akut ovat täydet.

Aloituksen ideassa ehkä kaikkein riskaabelein ovat nuo lattialämmityskelmu t/matot - matalan jännitteen takia virrat suht. suuret ja kun eivät kovin tehokkaita, niin jatkuvasti "porottaen" niillä voi saa kuumia pisteitä, joissa lämpö ei johdu/konvektoidu, esim. pöydän jalan alla. Sitten täälläkin pari tarinaa ollut tummuneista muovimatoista. Valvomatta 1kk putkeen saattaa olla aika riski - onko noissa edes huonetermostaatteja, jolloin kelmu pääsee edes hetkeksi jäähtymään?

seppoko:

--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 17.10.2019     kello on 10:54 ---- onko noissa edes huonetermostaatteja, jolloin kelmu pääsee edes hetkeksi jäähtymään?

--- Lainaus päättyy ---

Ei ole, eihän sillä mitään tekisi, kun kalvo ei lämmitä niin paljoa, että termari toimisi.

Eihän sen maton tarvitsisi olla koko aikaa päällä, ajastimella 2-4 tuntia päivässä riittää tehostamaan ilman kiertoa.

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 17.10.2019     kello on 11:46 ---Eihän sen maton tarvitsisi olla koko aikaa päällä, ajastimella 2-4 tuntia päivässä riittää tehostamaan ilman kiertoa.

--- Lainaus päättyy ---

Niin, miksi edes pitäisi lämmitää sillä matolla?

Karabiilisti:
Matolla saa tasaisen kuivanapitolämmön. Saman tietty hoitaa lämpöpatterikin.
Oolsonin klasulta saa sellasta pistoke digitermostaattia jolla saa säädettyä halutun lämmön hyvin tarkaksi. Sitä voi suositella ja siihen patteri perään.


Mutta akun lataus talven aikana.... vaikka on navat irti niin akku purkaa itseään hitaasti...tai jos on vanhempi akku niin nopeamminkin. Vauhti voi myös muuttua.
Jos jännite pääsee liian alas voi pakkasilla tulla sellaanen kauhia tilanne että akku jäätyy ja halkeaa.... sitten on akkuhappoa auton pohjassa.
Jos helpolla haluaa päästä niin laitta viikko kellon pistokkeeseen ja kerran viikossa puolen päivää latausta niin maailma on pelastettu.



88k5:
Niin, mitä sillä laaja-alaisella vähätehoisella lämmittimellä sitten tekeekään, jos ei kylmissä olosuhteissa kastepistettä ylitä edes laitteen lämmityselementissä/sen tuottamassa ilmavirrassa. Ei ainakaan kuivata
Puhallin läppäri siinä mielessä paras.
Mulla sellainen oskiloiva, ajastettava, kaatumis- ja ylikuum.suojattu pakkasvahtiom. (+5...+7C), jota pidän veneen konehuoneessa näin syksyisin.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View