Tekniikkakeskustelut > Projektit
Rullamersu Act II
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 26.08.2019 kello on 12:25 ---Varmaan kauan...
Eivät ole opettaneet asentajille, että se putki venytetään täyteen mittaan ennen asennusta.
--- Lainaus päättyy ---
Niin, kun halutaan säästää pituudessa. Sitten se ajanoloon vetäytyy, ja .. :-X
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 26.08.2019 kello on 12:25 ---Onko kaappi niin kylmä, miltä näyttää?
--- Lainaus päättyy ---
Pullohan on aina käytössä ympäröivää ilmaa kylmempi. Eli eikö tuo ole "lämpimämpi" mitä umpikaappi, saati eristetty?
Pohja kannattaisi olla kuitenki ummessa likaantumisen kannalta. Olisko tuossa homma vielä kesken..
Lerssinen:
Siis joo, tuossahan on alumiininen pohja (sähköparin takia ruostunu nuo raudat) ja sen alumiinin päällä vielä pohjan sulkeva muovihärdelli jossa pullokolot. Pitihän ne pois ottaa että ite kannakkeet pääsi putsimaan ja maalaamaan..
Lerssinen:
Elikkäs niinkun noin
Raudan päällä pensselipohjamaalit ja pintamaalit ja laitin sen alumiinilevyn ja rautojen väliin ihan normi automassaa sillai reilulla kädellä :D
Romut takas nippuun ja pohja kunnolla kiinni isokantapoppareilla kun entiset oli kaikki poikki..
Altakäsin vielä massat päälle niin se on nyt ihan jees
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 26.08.2019 kello on 12:45 ---Niin, kun halutaan säästää pituudessa. Sitten se ajanoloon vetäytyy, ja .. :-X
--- Lainaus päättyy ---
Se putkihan on niinkun ruttuputket yleensä: mutkassa toinen puoli supistuu, toinen venyy.
Jos ei venytä, ei pysy.
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 26.08.2019 kello on 12:45 ---Pullohan on aina käytössä ympäröivää ilmaa kylmempi. Eli eikö tuo ole "lämpimämpi" mitä umpikaappi, saati eristetty?
--- Lainaus päättyy ---
Onhan se, kun on käytössä.
Lämmitetyssä pullo voi paremmin ja avoimessa huonommin.
JariL:
Pitääpä iteltäkin tutkia noi putkien lähdöt.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta