Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde 3010 etätuntoelin
Turhan Höpöttäjä:
Jos talvella säätäisi kulkimen sisälämpötilan matalaksi. Aldea ei taida saada säädettyä alle kymmenen asteen sisälämpötilalle.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 19.09.2019 kello on 08:32 ---Jos talvella säätäisi kulkimen sisälämpötilan matalaksi. Aldea ei taida saada säädettyä alle kymmenen asteen sisälämpötilalle.
--- Lainaus päättyy ---
Viiteen menee mulla ;)
Turhan Höpöttäjä:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 19.09.2019 kello on 09:03 ---Viiteen menee mulla ;)
--- Lainaus päättyy ---
Eilen laitoin nupin pienimmälle. Huomenna kun haen auton, nään kuinka alas läpötila on pudonnut.
Beagle:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 19.09.2019 kello on 08:18 ---Siihen yhteen anturipaikkaan se kytketään jos haluaa kaksi anturia. Kytkin laitetaan valitsemaan se anturi jota käytetään. Eli käy myös siihen sinisen taustavalon omaavaan paneeliin.
--- Lainaus päättyy ---
Jaa siinä on katkaisija mukana. No nyt on asennettu tuo yksinkertainen anturi, mittaa nyt muualta kuin paneelista.
Vielä kun saisi tuon pannun humpaamisen pois. Nyt lämmittää tovin, sammuu ja kohta taas syttyy. Johtuneeko pannun termostaatista sitten, että onko vesikierto liian hidasta?
relluttelija:
--- Lainaus käyttäjältä: Beagle - 19.09.2019 kello on 09:14 ---Jaa siinä on katkaisija mukana. No nyt on asennettu tuo yksinkertainen anturi, mittaa nyt muualta kuin paneelista.
Vielä kun saisi tuon pannun humpaamisen pois. Nyt lämmittää tovin, sammuu ja kohta taas syttyy. Johtuneeko pannun termostaatista sitten, että onko vesikierto liian hidasta?
--- Lainaus päättyy ---
Pannuhan lämmittää silloin kun on tarve, ei koko aikaa. Sähköllä kun laittaa vain 1 kW päälle niin varmaankin lämmittää koko ajan. Kaasukäytössä lämmitystehoa on niin paljon ettei pannu voi koko aikaa lämmttää. Tietenkin jos säätää lämmöt niin korkeaksi kuin pystyy niin silloin varmasti vähemmän "humppaamista". Ei kotonakaan öljypoltin/sähköpatteri/mikä muu tahansa lämmitä jatkuvasti. Termostaatin tehtävä on nimenomaan katkaista lämmitys silloin kun ei ole tarve.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta