Tekniikkakeskustelut > Alde

Alde 3010 etätuntoelin

(1/5) > >>

Beagle:
Tuossa LMC:ssä, kun on katon rajaan asennettu käyttöpaneeli, niin mielestäni sen termostaatti ei toimi kuten pitäisi. Tilasin etätuntoelimen, jonka laitan johonkin puoleen väliin lattian ja katon välistä mitattuna.

Nyt huomasin tämmösen kahden vyöhykkeen muutossarjan olevan myynnissä. Mikähän tuon idea on? Ei oikein ohjeita tai speksejä löydy. Mittaako tuo kahdesta kohtaa lämpötiloja, esim vaunun etu ja takapäästä?

https://www.sarkacaravan.fi/product/573/alde-3010-kahden-vyohykkeen-tuntoelimen-muutos-sarja

Turhan Höpöttäjä:
Jos se on sellanen, että tuntoelimen voi laittaa vaikka nukkumapuolelle ja toisen istuinryhmään. Valintaytkin väliin, kummalta puolelta mitataan.

mjo33400 rakensi minulle sellasen. On hyvä, lämpö säätyy tarkasti sinne missä ollaan.  Thumb

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 10.08.2019     kello on 07:34 ---Jos se on sellanen, että tuntoelimen voi laittaa vaikka nukkumapuolelle ja toisen istuinryhmään. Valintaytkin väliin, kummalta puolelta mitataan.
mjo33400 rakensi minulle sellasen. On hyvä, lämpö säätyy tarkasti sinne missä ollaan.  Thumb

--- Lainaus päättyy ---

Mitenkäs se Alden kierto säädetään?

Beagle:
Nyt tämäkin selvisi. Uudempaan kosketusnäyttöpanee liin voi kytkeä tuon kahden vyöhykkeen termostaatti sarjan. Eli voi valita mittaako se sängyn vai istuinryhmän luota lämpötilaa.

Vanhemmassa sinisen taustavalon omaavassa paneelissa on vain yhdelle anturille paikka.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Beagle - 19.09.2019     kello on 00:28 ---Nyt tämäkin selvisi. Uudempaan kosketusnäyttöpanee liin voi kytkeä tuon kahden vyöhykkeen termostaatti sarjan. Eli voi valita mittaako se sängyn vai istuinryhmän luota lämpötilaa.

Vanhemmassa sinisen taustavalon omaavassa paneelissa on vain yhdelle anturille paikka.

--- Lainaus päättyy ---

Siihen yhteen anturipaikkaan se kytketään jos haluaa kaksi anturia. Kytkin laitetaan valitsemaan se anturi jota käytetään. Eli käy myös siihen sinisen taustavalon omaavaan paneeliin.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View