Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Tyhmät kysymykset tänne.

<< < (63/176) > >>

T-Cat:

--- Lainaus käyttäjältä: Yrjö - 15.04.2022     kello on 19:22 ---  Mistäköhän se mittaa?
  GT kartoissa on risteyksien välit yleensä ilmoitettu, käytääköhän tomppa kartantekijän mittoja? Vai mittaako jotenkin "ihan ite"?
  Noi kilometrin mittapätkät tiepitäjän toimesta, on kait mennyttä kansanperinnettä. :( Ainakin tässä vieressä on poistunut.

--- Lainaus päättyy ---

Se mittaa satelliitti paikannuksen avulla sekä nopeuden että matkan, tarkkuus muutama metri eli on tarkka.

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: T-Cat - 15.04.2022     kello on 20:28 ---Se mittaa satelliitti paikannuksen avulla sekä nopeuden että matkan, tarkkuus muutama metri eli on tarkka.

--- Lainaus päättyy ---
  Niin, tarkoitin kun olen matkan alussa, miten se määrittelee matkan sinne perille?
  Nopeuden se laskee mielestäni oikein, kun on noita tien varressa näyttöjä, suunnillen samaa ne näyttää kun tomppakin

K.E.V:
Laskee muistissaan olevasta kartasta sen matkan

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 15.04.2022     kello on 21:15 ---Laskee muistissaan olevasta kartasta sen matkan

--- Lainaus päättyy ---
  Näinkö siis periaatteessa näihin maanmittauslaitokse n karttoihin sadan vuoden ajalta.

K.E.V:
En tiedä missä navissa on MMH:n 100v vanhat kartat. Mikäli on suosittelen ostamaan uuden.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View