Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö

Omakotitalon aurinkovoimala

<< < (44/60) > >>

kimi:

--- Lainaus käyttäjältä: Tietis -  2.04.2022     kello on 09:44 ---Aika hurjaa - yli 20 vuoden takaisinmaksuaika investoinnille, jos ei tule huoltokuluja tuona aikana. Itse olen pitänyt rajana sitä, että aurinkopaneelia voi harkita, kun takaisinmaksuajat tippuu alle 10 vuoden. Paneeleja ei siis katolla vielä ole :D

Hankintapäätöstä voi toki miettiä muillakin kriteereillä kuin pelkästään taloudellisilla tekijöillä.

--- Lainaus päättyy ---

Ongelmanahan on, että sähköä pitäisi tuottaa mahdollisimman paljon ja niin, ettei myyntiin menisi yhtään. Takaisinmaksuaika yli puolittuisi Sepon tapauksessa.

Tutuilla pari täyssähköautoa ja reilusti paneleja katolla, niihin uppoaa ylijäämää hyvin. Automaatiopuolella tuo tekee töitä ja laitteisto viritetty mahdollisimman paljon.
Lämpimän veden lämmitys aurinkovoimallakin on tapa jolla saa tuotosta hyödyn irti. Jos on yösähkö käytössä tämä taas ei auta.

Kolaroitujen sähköautojen käytettyjen akkujen hinnat ovat nousseet pilviin. Näistä rakennetaan järjestelmä joka varaa itsetuotetun sähkön.

Linkissä aiheesta juttu: https://yle.fi/uutiset/3-9586097

mattikoo:

--- Lainaus käyttäjältä: kimi -  2.04.2022     kello on 10:49 ---Kolaroitujen sähköautojen käytettyjen akkujen hinnat ovat nousseet pilviin. Näistä rakennetaan järjestelmä joka varaa itsetuotetun sähkön.

Linkissä aiheesta juttu: https://yle.fi/uutiset/3-9586097
--- Lainaus päättyy ---

Musta tuntuu, että seppoko mainitsema "netotus" on kuitenkin kustannustehokkaamp i ja vaivattomampi tapa hyötyä enemmän omasta tuotannosta, kuin hankkia ja ylläpitää ylimääräistä akustoa. Tietty vaatii semmoisen sähköyhtiön, jossa tämä on mahdollista.

Netotuksen hyötysuhde ei pääse akuston tasolle, mutta hyvä kompromissi. Tosin onhan järeällä akustolla mahdollista esim. tuottaa myös hetken varavirtaa, mutta jokainen voi miettiä itse laskeeko sille arvoa ja onko siitä kustannuksia vastaavaa hyötyä.

seppoko:
Luulen, että kaikki eivät tiedä, mistä netotuksessa on kysymys. Siksi lainaus Savon Voiman sivustolta:

Ei netottava mittaus:
Vaihe 1 –  Kulutus 3 kWh ja tuotanto 1 kWh => Ostetaan sähköä 2 kWh
Vaihe 2 –  Kulutus 1 kWh ja tuotanto 1 kWh => Ei osteta, eikä myydä sähköä
Vaihe 3 – Kulutus 0 kWh ja tuotanto 1 kWh => Myydään sähköä ulos 1 kWh

=> Asiakas ostaa 2 kWh sähköä ja myy ulos 1 kWh

Netottava mitaus
Yhteenlaskettu kulutus on 4 kWh ja tuotanto 3 kWh
=> Asiakas ostaa 1 kWh eikä myy sähköä ulos

seppoko:
Tältä näyttää kuvissa eiliseltä päivältä.
Ensimmäinen kuva on paneelien tuotanto.    25.1.kWh
Toisessa on myyntiin mennyt.                          11.9 kWh
Näistä saadaan oma käyttö                             13.2 kWh
Ja kolmannessa ostettu energia.                     11.4 kWh
Toisin sanoen päivän kokonaiskulutus.          24.6 kWh

seppoko:
Sitten  vuorossa on ensimmäinen netotettu kuukausi vertailussa edellisvuoteen. Siitäkin huolimatta, että vuodethan eivät ole veljiä keskenään. Mutta huhtikuu lienee siitä hyvä vertailukuukausi, että silloin on vielä "vähää enemmän" omaa kulutusta:

                           4/2021                          4/2022
Tuotot                     461,5kWh                      442kWh
Myyty                      205  kWh                       102kWh
Omakäyttö              256,5kWh                       340kWh

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View