Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Solifer S 5 akun lataus

<< < (2/4) > >>

K.E.V:
Haluat ilmeisesti välttämättä muuttaa kytkennät ja ostaa laturin? Omassani aikoinaan riitti tuo laturin käyntiin lähtöön vaadittu apujännite. Onnea ja menestystä.

Tigu:
kiitos vastauksista  vaihdettu akku  ei vaikutusta  lataukseen  lataa  noin 7.5 --8.5  volttia jännite.

Pitäis saada tielle vaunu mahdollisimman  kivuttomasti  jos kellä sattuu olemaan kyseiseen vaunuun omaa toimivaa laturia ja piiri levyä joka ilmeisesti ei toimi kunnolla.

Jos löytyy  piiri levy niin voi ottaa yhteyttä.

K.E.V:
Aina on hyvä että kertoo senhetkisen tilanteen, selvännäkijät on eri osoitteessa. ;)
Kokemäellä on Pelkonen joka on purkanut eri vaunuja, hänellä voisi olla.

Majuri:
Onko ton näköinen?

Jos kiire reissuun niin hakisin älylaturin kaupasta ja laittaisin suoraan akkuun kiinni. Tommosesta laturis ei oo mitään tietoo. Voihan sitä sitten myöhemmin korjailla.

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Tigu - 25.06.2019     kello on 19:09 ---kiitos vastauksista  vaihdettu akku  ei vaikutusta  lataukseen  lataa  noin 7.5 --8.5  volttia jännite.

Pitäis saada tielle vaunu mahdollisimman  kivuttomasti  jos kellä sattuu olemaan kyseiseen vaunuun omaa toimivaa laturia ja piiri levyä joka ilmeisesti ei toimi kunnolla.

Jos löytyy  piiri levy niin voi ottaa yhteyttä.

--- Lainaus päättyy ---

Oliko uusikin akku tyhjä, vai miten latausjänniteen voi olla alle 12V?
Kuten jo todettua, tyhjän akun tapauksessa pitää se jännite nostaa ylemmäs, ennenkuin laturi alkaa lataamaan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View