Tekniikkakeskustelut > Aurinkosähkö
Pieni aurinkopaneeli
El Maco:
Joo, olis kyllä pitäny minunkin ajatella vähän enemmän ja udella jännite. Jotenkin ajattelin puhuttavan virtapankista, jonka jännite taitaa usein olla alempi kuin 12v. Mutta uudestaan luettuna, kyse on nimenomaan akusta ja varmaankin 12v.
Toki, jos se on jotain muuta, niin latautuuko se paneelilla täyteen?
Matkalainen:
Siis normaali hapotettu 12v ja 4Ah akku jota latailen tuolla pienellä aurinkopanelilla. Sitten tuosta akusta lataan puhelinta ja virtalähteitä. Tuli vain mieleen että onko tuo aurinkopaneli kunnossa kun tuosta 12 v akusta loppu kaikesta huolimatta virta.
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Pohjanperän pappa - 23.06.2019 kello on 10:04 ---Kyselin kokemuksia, enkä ostopaikkoja tai valmistusmaata.
--- Lainaus päättyy ---
Noinhan siinä käy kun tullaan omilla kysymyksillä sotkemaan toisen aloittamaa aihetta.
Pohjanperän pappa:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 23.06.2019 kello on 19:13 ---Noinhan siinä käy kun tullaan omilla kysymyksillä sotkemaan toisen aloittamaa aihetta.
--- Lainaus päättyy ---
Näinhän se on! Pitääpä jatkossa olla kyselemättä.
smy:
--- Lainaus käyttäjältä: Matkalainen - 23.06.2019 kello on 19:13 ---Siis normaali hapotettu 12v ja 4Ah akku jota latailen tuolla pienellä aurinkopanelilla. Sitten tuosta akusta lataan puhelinta ja virtalähteitä. Tuli vain mieleen että onko tuo aurinkopaneli kunnossa kun tuosta 12 v akusta loppu kaikesta huolimatta virta.
--- Lainaus päättyy ---
Epäilisin ensin tuon akun kuntoa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta