Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Luvattomasti ilmaiseksi leiriytyvät some-karavaanarit ovat ilmiö myös Suomessa.
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: Rauzi - 13.05.2019 kello on 06:47 ---Tottakai sen pitää vastustaa tapaa joka ei liitolle tuo mitään.
--- Lainaus päättyy ---
Ai kun ihana ajatus, joka tappaa kaiken järjestötoiminnan justiinsa - kateushan se tunnetusti vie ne kalatkin vedestä ::)
Aika harva asia tässä maailmassa kun kuitenkaan toimii pakottamalla, vaan homma perustuu useimmiten enempi-vähempi vapaaehtoisuuteen ja haluun esim. juurikin liittyä vaikka johonkin järjestöön. Nyt jos ajatusmaailma lähtee noille raiteille että aletaan parjaamaan muita sillä perusteella ettei "ne muut" hyödytä tätä järjestöä millään tavalla, niin se on tuon järjestön lopun alku ja siitä tulee pelkkä vanhojen pierujen hyväveli-systeemi, jonka aika ja luonnollinen poistuma viimeistään hoitaa pois maailmankartalta. Toki voihan se olla että nämä jäsenet näin myös haluavat, pitää sen oman suljetun kuppikuntansa joka syleksii ympärilleen karkottaen kaiken muun läheltään, niin fine. Se on heidän oikeutensa, aivan samalla tavalla kun "nämä muut" voivat myös perustaa täysin vapaasti sen oman piirinsä, olkoon se sitten vaikka jossain somessa, what ever, mutta se on heidän oma valintansa. Yhtä kaikki, jokaisen kuitenkin pitäisi pelata yhteisillä säännöillä, jota myös laiksi tässä maassa kutsutaan. Ja jos laissa on jonkun mielestä jotain vikaa, niin eiköhän tuolta Arkadianmäeltä löydy se oikea osoite tämän asian korjaamiseksi 8)
Turhan Höpöttäjä:
Jos puskaparkkeilu on pois SFC:ltä, mutta enempi se on pois muilta kannattavuuden kanssa kamppailevilta leirintäalueilta.
Käydään vain puskaparkkeilla niin kauan, kun ne on maan omistajien taholta puomilla estetty.
88k5:
Niin, näin liki pari vuotta jälkikäteen tuosta artikkelista saa kovin yksipuolisen ja tuomitsevan kuvan - toimittajakaan ei tuota leiriytymis asiaa avannut: mikä puskailu on luvallista leiriytymistä, mikä ei (pysäköintiä).. ja vielä vähemmän Hämiskään..
Hämiksellä on reviiri vartoitavana - liekö tilannut koko palstatilankin..
Karabiilisti:
Jos on 24h pysäköintialue niin mikä estää siellä puskailun....
autohan on parkissa.
(oletuksena että lepotuolit, grillit, markiisit yms ei ole ulkona...)
smy:
--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 13.05.2019 kello on 08:43 ---Jos puskaparkkeilu on pois SFC:ltä, mutta enempi se on pois muilta kannattavuuden kanssa kamppailevilta leirintäalueilta.
Käydään vain puskaparkkeilla niin kauan, kun ne on maan omistajien taholta puomilla estetty.
--- Lainaus päättyy ---
Liikkuva karavaanari jos maksaa sen vaikka 30e yö, niin 900eur/kk on aika paljon camping ruudusta.
(eli ei kausipaikkalainen vaan liikkuva)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta