Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi
Diesel-ilma lämmitin
palokurki:
--- Lainaus käyttäjältä: uppotukki - 16.11.2019 kello on 04:09 ---korvaus limaa
--- Lainaus päättyy ---
Tällä palstalla puututaan heti tuommoisiin. Että semmoista.
El Maco:
--- Lainaus käyttäjältä: Kumisimo - 16.11.2019 kello on 14:38 ---Pakokaasut voi tulla sisäilmaan, ymmärrätkö nyt???
--- Lainaus päättyy ---
Sen varmaan ymmärtää, mutten minäkään kyllä ymmärtänyt, mihin viestiin Uppotukki huomautuksellaan viittasi. Paloilmanotto on varmaankin lähellä pakoputkea monessakin läppärissä, mutta se ei liene jutun pointti tässä kohden.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: Kumisimo - 16.11.2019 kello on 14:38 ---Pakokaasut voi tulla sisäilmaan, ymmärrätkö nyt???
--- Lainaus päättyy ---
Eikö noista neljästä kaksi ole imuputkia ja kaksi puhaltaa?
Paloilma sisään ja kaasut ulos toisesta päästä.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 16.11.2019 kello on 18:04 ---Eikö noista neljästä kaksi ole imuputkia ja kaksi puhaltaa?
Paloilma sisään ja kaasut ulos toisesta päästä.
--- Lainaus päättyy ---
Paloilma otetaan ja kaasut poistetaan laitteen alta/alle.
Siitä pienestä tumpista kulkee polttoaine, ihan niinkuin Eberissä/Webassa.
Lämmitettävä ilma otetaan toisesta päästä, lämmin puhalletaan toisesta ulos.
Etpä tainnut tuota tosissasi sanoa, :D , mutta tiedoksi epäilijöille... :D
Turhan Höpöttäjä:
Aikoinaan -70 luvulla kun minulla oli eka matkailuauto, -60 luvun Taunus-Transit. Siihen laitoin kaasukaminan. Siinä oli putki ulos josta se sai paloilman, palokaasut meni ulos paloilmaputken sisällä olevasta pienemmästä putkesta. Oli niin tehokas, ettei käytetty kuin heräteliekillä. :D
Eikä siinä vielä mitään, mutta nyt myyvät suurena ihmeenä takkatuulettimia. Laitoin kaminan päälle metalli siivet mankan moottoriin, siitä oiva puhallin. Jo vain passas kölötellä holotna kelillä Transun lämmössä. :D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta