Tekniikkakeskustelut > Projektit

LMC lord Liberty -89 2000-luvulle

<< < (5/7) > >>

Petrooli:

--- Lainaus käyttäjältä: Lerssinen - 14.09.2018     kello on 21:52 ---Minä löysin autoa purkaessa vuosikerta "näkkiä"  ;D Siis onneksi ihan uusia paketissa.

--- Lainaus päättyy ---

Minä löysin kasettiverhoa kunnostaessani kameran muistikortin. (täynnä valokuvia)

Petrooli:

--- Lainaus käyttäjältä: poteroa - 12.09.2018     kello on 10:32 ---Juu, ei kyllä kauheasti poikkea. Näissä on vain se hyvä puoli, että jos vettä tulee sisään, niin se ei uppoa.  :D

Huomattu kyllä sellainen juttu näitä varusteiden hintoja tutkiessa, että veneisiin on lähes samat romppeet, mutta hinnat tuntuvat olevan paljon alhaisemmat monien juttujen osalta. Harmittaa näin jälkikäteen että ei tajunnut katsoa karavaani-puolelta vastaavia..

Ja kiitokset, rouhee retro se on, mutta eiköhän se tuosta lähde parempaan suuntaan.

--- Lainaus päättyy ---

Minä olen kanssa entinen (ja nykyinenkin) veneilijä ja tämä karavaanihomma on tullut vasta about 6-7 vuotta sitten kokeiluun. Tein saman havainnon että karavaanarikaupasta löytyy veneilyynkin kaikkea kivaa ja paljon halvemmalla kuin venetarvikekaupasta . Mutta tässä lajissa pitää aina muistaa että kun tarttuu jostain kiinni, niin se on kuttaperkaa. Veneet on yleensä rakennettu kestämään myrskyä ja siksi ne onkin kolme kertaa painavampia kuin saman kokoinen asuntovaunu. Mutta muuten ihan sama laji: vettä ja sähköä pitää säästää, mukaan vaan mitä oikeasti tarvii, mukaan kaikkea mitä voi vaan kuvitella tarvitsevansa.

poteroa:
Virkistystoimet jatkuvat..

Takatila päätettiin hallituksen kanssa yhteistuumin jättää puuosiltaan alkuperäisiksi, ainakin toistaiseksi.
Eli takatilaan ei tarvita muuta kuin kuuraus ja jotain sipistelyä.

Kaappien pinnat kuitenkin päätettiin laittaa valkoisiksi, voi pojat mikä ero valoisuuteen.
Aika ha**rista kun jokainen ovi piti ruuvata irti jotta homman saa tehtyä, mutta eipä siinä muutamaa tuntia enempää mennyt.
Samalla tuli korjattua pari lukkosalpaa ja luukkujen kiinnipitojousihäss äkkä..

Takatila ennen


Aloitettu päällystys


Takatila valmis


Hidasta taas sitten tuo keittiön ja muun tilan virkistys, joutuu odottamaan 12h maalauskertojen välissä, ja sitten vasta teippaus.

Vielä mietintämyssy päässä että vedetäänkö rungot valkoisiksi vai harmaaksi.  :-\

Suihkualtaan etsintää LMC:ltä ja briteistä, katsotaan jos löytyisi, vanha on täysin entistä sylttyä..

Ledejä tulossa ja kaikkiin ikkunoihin uudet peitenauhat, kun vanhat palaneet keltaisiksi ja kutistuneet käppyröiksi.

poteroa:
Taas pientä päivitystä..

Keittiön alue alkaa hahmottua, ajatus miltä sen pitäisi näyttää on kyllä vielä ainakin toistaiseksi raameissa.

Kaapisto on matkan varrella saanut osumaa vähän sinne sun tänne, mutta kyllä se parempaan suuntaan menee..

Nyt on pakko pistää hetkeksi homma jäihin, jotta pääsee Lahteen messuille.. Vielä pari teippiä kehiin....

hmm.. jotain mätää kun ei saa kuvia liitettyä, eikä kokokaan ole suuri..

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: poteroa - 21.09.2018     kello on 05:30 ---
hmm.. jotain mätää kun ei saa kuvia liitettyä, eikä kokokaan ole suuri..

--- Lainaus päättyy ---

Joskus minulla on ollut ongelmana kuvan tyyppi - mm. png sellainen ettei mene läpi

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View