Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Autoradio Ducatossa

<< < (4/5) > >>

K.E.V:
Kai sen halutessaan saa tyrmätä ihan kuka vaan , mutta kiitos erikoismaininnasta. Koska ei se ole fm autoradio vaan nettiradion toistolaite. Oma autoradioni kuuluu kyllä hyvin.

Mautoilija:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 20.07.2018     kello on 20:47 ---Kai sen halutessaan saa tyrmätä ihan kuka vaan , mutta kiitos erikoismaininnasta. Koska ei se ole fm autoradio vaan nettiradion toistolaite. Oma autoradioni kuuluu kyllä hyvin.

--- Lainaus päättyy ---
Otsikkohan on "autoradio ducatossa". Ja sinä määräät että FM radiosta on kyse. :laugh:

jip59:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 20.07.2018     kello on 22:20 ---Otsikkohan on "autoradio ducatossa". Ja sinä määräät että FM radiosta on kyse. :laugh:

--- Lainaus päättyy ---
Onkohan se sitten makuasia minkä haluaa autoradioksi todeta. Kuvittelisin että normi autoradio on se jolla antennilähetyksiä kuunnellaan. Nettiradiot taas on ihan eri asia. Vaikka kyseessä olisi sama kuuntelukanava.

smy:

--- Lainaus käyttäjältä: jip59 - 21.07.2018     kello on 21:52 ---Onkohan se sitten makuasia minkä haluaa autoradioksi todeta. Kuvittelisin että normi autoradio on se jolla antennilähetyksiä kuunnellaan. Nettiradiot taas on ihan eri asia. Vaikka kyseessä olisi sama kuuntelukanava.

--- Lainaus päättyy ---

Eli AM tai FM.
Entä digiradio, satelliittiradio?

no kuin vaan mutta sama ohjelma kuuluu parhaiten mobiiliradioverkon kautta kytkeytymällä internettiin.
Radiopuhelimista puhuttiin ennen kännyköitä. Autoradiopuhelin... .

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: smy - 21.07.2018     kello on 22:01 ---Eli AM tai FM.
Entä digiradio, satelliittiradio?

no kuin vaan mutta sama ohjelma kuuluu parhaiten mobiiliradioverkon kautta kytkeytymällä internettiin.
Radiopuhelimista puhuttiin ennen kännyköitä. Autoradiopuhelin... .

--- Lainaus päättyy ---
Suomessa kuuluu lähinnä pelkkä FM, suomalaiset lähettimet sammutettiin jo ajat sitten muilta aaltoalueilta, joita tuli kuunneltua maailmalla ollessa.
DAB eli digital audio broadcasting oli suomessa kokeilussa mutta lopetettiin. Autoradioitakin on dab yhteensopivia ja muita dab radioita on tarjolla esim Norjassa ja Englannissa. Tuon nettiradion kautta ei kuulu kaikki eikä kaikkialla ja en nyt oikein autoradioksi sitä miellä. Tosin töissä kuuntelen 98% sitä erillisellä nettiradiolla joka vaan kytketty wlaniin. Ei tartte mainoksia eikä p***aohjelmia kuunnella.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View