Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Uusi liikennevakuutus
pamaus:
--- Lainaus käyttäjältä: Jukkapoika - 5.11.2018 kello on 09:39 ---Parikymppiä kuussa on paljon enemmän kuin nykyään.
--- Lainaus päättyy ---
Se on niin autosta kiinni mihin hintaa laajakaskon ja liikennevakuutuksen hinta muoduu. Toyota Corollaan saa sen 20 € kuussa, mutta ei enää vähän uudempiin saksalaisiin.
"Masi":
Briteissähän tuo systeemi on ollut jo jonkun vuoden ja se on vaikuttanut ajotapoihin. Ja nimenomaan nuorten kuljettajien kohdalla missä sen vaikutus on ollut paras. Vanhat ei ole niin hyvin pärjänneet kuin nuoret, mutta ajotavat on muuttuneet parempaan suuntaan.
Ja sitten on tietysti ne määrätyt tyypit joille on yksi sama miten tolskataan menemään, vakuutussumma ei ole vaikusta suuntaa tai toiseen.
Ja täällä päin on vakuutuskirjassa maininta autonkuljettajasta, matkamökkiä ei periaatteessa saa ajaa kukaan muu kuin minä.
Tosin sääntöön on poikkeus eli jos minä olen mukana niin henkilö jolla on riittävä ajo-oikeus saa olla kuljetajana.
Henkilöautot on sitten meillä perhekohtaisia eli minä ja vaimo saadaan ajaa. Ja parin vuoden päästä kun poika saa kortin, niin hän saa ajaa. Ja kun saa ajettua C kortin, niin saa ajaa myös matkamökkiä.
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 5.11.2018 kello on 08:03 ---
Vakuutuksesta veloitettava maksu muuttuu kuukausittain sen mukaan, miten kuljettaja on ajanut.
Uudessa mallissa pienten autojen vakuutuskustannukse t voivat painua parhailla kuljettajilla jopa parinkympin tasolle kuukaudessa.
--- Lainaus päättyy ---
Allekirjoituksen pienessä perheautossa liikennevakuutus nyt 15.83eur/kk ajotavasta riippumatta ;D
Huijausta tämäkin, kuten ne uudet "80% bonukset" - kalliimpi maksu kuin nykyisen vakuutuksen 70% bonuksilla.
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 5.11.2018 kello on 11:59 ---Allekirjoituksen pienessä perheautossa liikennevakuutus nyt 15.83eur/kk ajotavasta riippumatta ;D
--- Lainaus päättyy ---
Taitaa tässä uudessa vakuutuksessa olla kasko mukana. Otsikko on vanha ja tähän keskusteluun harhaan johtava.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta