Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Aisapainosta taas...
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Rauzi - 15.05.2018 kello on 10:59 ---Kauan sitten, esihysteerisellä kaudella oli muotia pitää auton katolla tuuliohjainta. Siipeä joka ohjaa ilman loistavan hienosti auton katolta vaunun yläosan yli ja näin virtaviivaisuus kasvoi ja pensaa säästyi ja kaikkee muutakin kivaa.
--- Lainaus päättyy ---
Se siipi olis aina pitäny 'virittää'
6m villalankaa siipeen kiinni ja kun lanka meni vaunun yli, kulma oli oikea. 8)
--- Lainaus käyttäjältä: Rauzi - 15.05.2018 kello on 10:59 ---Se mitä ihmettelen suuresti, on se että ei ole keksitty ohjaimia itse vaunuun.
--- Lainaus päättyy ---
Eikös joku joskus tehnyt vaunun keulalle sellaisia kartion muotoisia pusseja?
Yojimbo:
Heitetään nyt itsekin tänne ne renkaiden speksit, eli 235/45 R17.
Koukussa on aisapainoraja 80kg, eli ihan vallattomia lisäksiä ei voi tehdä nykyiseen, mutta pientä varaa kokeiluihin on.
Vaikka toki akselin kohdalle tavarat pitäisi pyrkiä laittamaan, niin pakostikin jotain tulee jommalle kummalle puolelle. Tasapainoiluksi menee, mutta täytyy vain noudattaa sitä ettei ääripäihin laittaisi kuitenkaan niitä 'vastapainoja' vaan kohtalaisen tasaisesti ja mahdollisimman lähelle akselia.
Jos joku vielä osaa millään lailla kuvata, mikä omasta mielestä on vielä normaalia pystyliikettä, niin arvostan suuresti (ja varmaan muutkin aloitteljat).
savonhumu:
Juu ei se koukku varmaan hajjoo vaikka menis "vahingossa" joskus ylikin ja varmasti monella ns. käsivarsivaakalla punnihtevalla meneekin saatikka semmosilla jotka ei edes tajua aisapainon/painottomuuden olemassaoloa.. ;D joskus ajoin pienen tovin semmosen sitikka-solikka yhdistelmän perässä ja totesin että oman turvallisuuden takia on mentävä ohi kun näytti mutkissa melkeen väkisin vääntyvän ojjaa kohti ja monta korjausliikettä piti tehdä lyhyenkin mutkan aikana ja vaunu meni kokoajan sivuheijjarilla eteenpäin. Eppäilen että pahasti takapainossa oli se vaunu.. tuon ajan +-5m solikat on kuitenki aika vaivattomia vedettäviä kun kuormaus on edes sielläpäin Thumb
Itellä autossa 205/55 R16 ja paineet vetotilanteessa jossain vajaa 3bar takasissa ja vaunussa sen 4-4.5
Taakkajouset ja niille sopivat kaasuiskarit vaihettu taakse myös ja vaunussa kitkavetopää. Lisäks vaunussa painokuormitukseen soveltuvat renkaat ja autossakin Xl gummit eli ei pitäs tulla ongelmia kuumillakaan keleillä saatikka että nuo sulais(kuluis liika äkkiä) alle niinkuin valitettavan useat kumit tekee kun tulee vähänkin reippaammin kilometrejä vaunun kanssa tai ilmankin!
MCL:
Kertokaa nyt fysiikkaa hallitsevat, miksi tässä(kin) keskutelussa muutamat väittävät vaunun heilahtelevan helpommin, mikäli paino sijoittuu tasaisesti vaunun kumpaankin päähän ja painon sijoittaminen keskelle taas vähentää heilahtelutaipumust a.
Seuraavaksi voi sitten perustella syyn, miksi nuorallakävelijät käyttävät tasapainoapunaan pitkää keppiä, jolla saadaan massaa mahdollisimman kauas keskipisteestä.
Jompi kumpi ryhmä on väärässä?
kimi:
Nuorallakävelijä hakee itse tasapainon ja mitä pitempi tasapainokeppi sen helpommin hän sen löytää.
Asialla ei oikeastaan ole mitään tekemistä sen kanssa miten vaunu heiluu perässä vetäessä. Voimaa käytetään eri tarkoituksiin.
Kokeile vaikka sellaista pitkää keinua jossa ollaan vastakkain, jos painot on tasan ja istuu laudan päissä liike on eri kuin jos istutaan lähempänä keskipistettä. Voima ja vastavoima Newtonin lakien mukaan.
Pitkittäisheilumine n ja sen voima kasvaa mitä kauemmas painopisteestä paino viedään. Käytetäänhän monessa työkalussakin vartta nimenomaan sen takia, että kasvatetaan voimaa, lyhytvartisella lekalla ei kummoisia saa aikaan ja samankokoisella muuten, mutta pitempivartisella alkaa jo tapahtumaan. Rengasavain on usein mitoitettu niin, että sen pituus riittää kohtalaista voimaa käyttäen avaamaan ja kiristämään pultit. 10cm varrella ei sitä voimaa saa aikaan.
Eli mitä kauempana painopisteestä paino on, sitä isompi voima tarvitaan sen pysättämiseksi.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta