Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Onko kokemuksia crafterista?

<< < (5/9) > >>

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 19.01.2018     kello on 12:16 ---Näitä uudempia, eli "ei sprintterin" sukulaisia näkyy paljonkin taas.

--- Lainaus päättyy ---
Tarkoitin siis jotta niitä näkyy suomessakin liikenteessä, tuntuu että enemmän kuin vanhempaa versiota ?

volvo:

--- Lainaus käyttäjältä: Joko - 19.01.2018     kello on 17:54 ---Onhan se totta että crafteria ja sprinteriä kulkee tiellä yhtenä jonona joten kai niitä silloin paukkuukin välillä.
Eikä aivan kaikkia vikoja pysty eikä edes kannata ennakoida. Kyllä ne aina rahalla on kuntoon saatu. Pirun hyvä tuollainen sprinteri on ainakin ajaa kunhan vain senverran tuoreen osta ettei ole päästetty ruostumaan.
Kyllä se pikkukone vain on lujilla kun 2000kg vaunun kanssa noustiin ylläksen maisematie ylös tai jotain Sasinmäkeä tai murhasaarta kun on menty. Mutta sitkeästi se nelosella menee 80km/h. Vakiona ei ole koitettu edes kun ohjelmoitiin melkein heti.

Pikkuserkulla on taxina 316cdi 7g ja on se ainakin 300tkm kestäny tosin aika kevyessä ajossa se on. Tietysti riskiä voi pienentää siten että ostaa sellaisen missä on moottori vaihdettu hiljattain tehdasuuteen niin kai sillä taas sen satkun pääsee. Tuollainen -14 mallin 316cdi 7g automaatti olis tiedossa reilu 200tkm ajettu mut moottorilla vain alle 30tkm. Jos se alkuperäinen on kestänyt vajaan 200tkm niin kai tuo tehdasuudella menis senaikaa mitä auta tulee pidettyä.

Autoa on nyt vaihdettu tiuhaan tahtiin mutta parhaimmillaan on sama auto ollut 7 vuotta nytvaihdettu vuoden tai kahden välein kun aina muka puuttuu jotain. (Tavaratilaa, isofixit tms).

--- Lainaus päättyy ---
onko nyt tarkoitus etsiä auto alkuperäisellä moottorilla autoliikeestä? voi yrittää rikkoa sen nopeasti ja vaatia liikettä korjaamaan sen? vähän erikoista kun ei auto missä on moottori korjattu ei kelpaa.

Joko:

--- Lainaus käyttäjältä: volvo - 19.01.2018     kello on 18:24 --- onko nyt tarkoitus etsiä auto alkuperäisellä moottorilla autoliikeestä? voi yrittää rikkoa sen nopeasti ja vaatia liikettä korjaamaan sen? vähän erikoista kun ei auto missä on moottori korjattu ei kelpaa.

--- Lainaus päättyy ---
Missäkohtaa tuossa lukee että se ei kelpaa mihin on kone vaihdettu? Kyseisessä autossa vaan ei ole jatko-ohjaamoa enkä näe oikein mitään ideaa alkaa teettämään yli 200tkm ajettuun aihioon noin 10ke hintaista jatkohyttiä. Eikä autoliikkeet tuollaisista korvaa yhtään mitään vaikka se oston jälkeen heti pamahtais. Korkeintaan 50/50 kulut ja tällöin mennään heidän osoittamansa pajan taxoilla (teen remontin kyllä itse tuolla samalla rahalla niinkuin tein nykyiseenkin).

Joko:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 19.01.2018     kello on 18:05 ---Tarkoitin siis jotta niitä näkyy suomessakin liikenteessä, tuntuu että enemmän kuin vanhempaa versiota ?

--- Lainaus päättyy ---
Ok ymmärsin vähän väärin. Vähemmän tosiaan nuota vanhempia craftereita tienpäällä näkee että selvästi yleisempi on sprinter kun saman ikäinen crafter. Minusta tuo crafterin uusin malli on rumempi kun tuo vanha sprintteri sukuinen. Voihan se olla että pian siihen silmä tottuu ja sopivasti laitettuna näyttä jo hyvältä 8)

mike:
Mikä on teille käyttäjille tärkeämpi käyttöominaisuudet kestävyys vai Ulkonäkö? Hiukan ihmetyttää!

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View