Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Moottoriin lisätehoa
mike:
Eiköhän se tehon lisäys kuitenkin aina vaikuta negatiivisesti kestävyyteen vai miten se menee?
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 31.01.2018 kello on 21:52 ---Eiköhän se tehon lisäys kuitenkin aina vaikuta negatiivisesti kestävyyteen vai miten se menee?
--- Lainaus päättyy ---
No ei todellakaan. Minunkin moottori on alhaisemmalla tehoalueelle ohjelmoitu ja samaa konetta käytetään isommissa autoissa. Kyse on vain ohjelmoinnista. Kun lisään tehoa seuraavaan portaaseen niin kulutus putoaa noin 0,8 litraa.
Hesus:
--- Lainaus käyttäjältä: pouhe - 31.01.2018 kello on 21:49 ---Pitäähän sitä koneessa olla sen verran tehoa, että uskaltaa saunanlauteilla mainita, :D
--- Lainaus päättyy ---
Toisaalta ne joilla on oikeasti voimaa moottoreissa, pysyy hiljaa ja hymyilee partaansa kun jotkut jaksaa vääntää jostain 50hevosvoiman virityksistä ja parinsadan hevosen moottoreista.
K.E.V:
--- Off-Topic: ---Taasko tänne aletaan höpisemään rekka-autoista , riitti kun eräs tunki niitä joka keskusteluun karavaanareitten alueella mihin ei sinänsä rekat kuuluHarvempi asuntovaunuaan rekan nupilla vetää tai rekan pohjalle tehnyt asuntoautonsa. Tietenkin trumplandiassa, siellä on kaikki suurta :laugh:
Vetureissa ja asuntoautoissa tehot menee harvoin yli 200:n hevosvoiman. Toki on niitäkin, se heille suotakoon. 330 luupäätä ollut tehokkaimmassani veturissa.
ps siinäkin oli "lastu"
Tiedän ainakin yhden .orgista jolla on oikeesti. Mutt hän myhäileekin parrattomuutensa seasta. Thumb
Ja siinäkin on "lastu" :laugh:
Hesus:
minä vain ihmettelen niitä höpinöitä kun joku väittää että jollain alle 200heppaisella veturilla ei edes huomaa vaunua perässä.(jos ei puhuta jostain ultrakevyestä katsastusvapaasta)
tarkoitetaanko sillä sitä, ettei se hyydy mäkiin vai mitä? jos ei oikeasti huomaa mitään eroa, niin lienee jotain vikaa penkin ja ratin välissä. Silloin ei varmaan huomaa paljon muutakaan.
Ja on niitä tehokkaita asuntoautojakin, tulevat kyllä pääsääntöisesti sieltä ameriikan ihmemaasta.
Mitä tulee kestävyyteen, niin ajotavalla vaikutetaan paljon. Jos on lastutettu auto ja se jo ekassa kiihdytyksessä hajoaa voimansiirron osalta niin se olisi kyllä hajonnut jossain kohtaa vakionakin. Metallilla on taipumus väsyä, usein jopa pettää silloin kun ei kaikki voima ole käytössä - mutta rasitusta on ollut pidemmän aikaa yli sietokyvyn. Jossain kohtaa se sulake sieltä löytyy. Mutta eikai arkiajossa kukaan täysillä jokaista kiihdytystä teekään?siis jos kevyemmälläkin kaasulla pysyy liikenteen mukana.
Itsellä on vaunuveturissa tehot ehkä 3x siihen nähden mitä on vakiona ollut, laatikko on kyllä vahvistettu mutta jos sillä aina täysillä repisi niin jostain sekin kyllä tulee hajoamaan. Mutta sitten korjataan ja tehdään vielä kestävämmäksi.
Elämä on liian lyhyt ajattavaksi alitehoisilla autoilla. kärsimystä jota voi ainakin lieventää optimoinnilla, silloin on ainakin suunta parempi Thumb
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta