Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
TT-Thermo
seppoko:
Kåvin paikallisessa tt:tä myyvässä pajassa kysymässä hintaa paketille. Oli tosin pykälää isompi vastus, niin 460 ja risat. Meidän kyläpajan kaveri ei antanut mitään arviota, kun ei oikein muistanut, miten Ducatossa menee letkut.
Taidan tilata Bestiltä ajan kuukauden sisällä.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: seppoko - 12.01.2018 kello on 20:42 --- Meidän kyläpajan kaveri ei antanut mitään arviota, kun ei oikein muistanut, miten Ducatossa menee letkut.
Taidan tilata Bestiltä ajan kuukauden sisällä.
--- Lainaus päättyy ---
Verkosta löytyy ainakin Weban asennusohjeita, siitä ne letkut näkyy.
retkeilijä:
--- Lainaus käyttäjältä: Team Ahma - 7.01.2018 kello on 21:08 ---Jep, lämpö leviää nopeammin ja tasaisemmin kun siinä on oma vesipumppu veden liikuttamiseen. Lisäksi kun normaali lohkolämmitin on yleensä teholtaan 600W niin tuohan on 2,5x sen verran.
Ja osaava kytkee tietysti siten että lämmin vesi kiertää myös lämmityslaitten kennossa ja puhallin lämmittää sisätilat kuten Webasto. Vaatinee nyky-digi-vehkeissä jonkunverran osaamista kun pitää vesiventtiilit aueta ja puhaltimet saada pyörimään...
Verrattuna pelkkään letkulämmittimeen joka liikuttaa vettä heikosti koska kierto perustuu vain lämpötilaeroon, on tuo TT ihan ehdoton. Parissa autossani ollut tommonen pelkkä letkulämmitin, mitättömiä olleet molemmat.
--- Lainaus päättyy ---
Minulla on ollut yksinkertaiset letkulämmittimet mm. "tipparellussa" ja viimeksi VW Golf TDI 2,0:ssa ja kummassakin toimivat ihan hyvin riittävällä lämmitysajalla kylmässä Itä-Suomessa. Eikä lämmitys rasittanut akkuja. Golfissa oli myös erillinen 230 V:n sisälämmitin.
pamaus:
--- Lainaus käyttäjältä: retkeilijä - 14.01.2018 kello on 12:02 ---Minulla on ollut yksinkertaiset letkulämmittimet mm. "tipparellussa" ja viimeksi VW Golf TDI 2,0:ssa ja kummassakin toimivat ihan hyvin riittävällä lämmitysajalla kylmässä Itä-Suomessa. Eikä lämmitys rasittanut akkuja. Golfissa oli myös erillinen 230 V:n sisälämmitin.
--- Lainaus päättyy ---
Täällä sama tilanne, vielä en ole löytänyt sitä pointtia, mitä tuolla tt-thermolla saavutetaan oikeasti henkilöautossa.
Tänä talvena on ollut -15 kylmin aamun ja auto oli tunnin lämpenemässä perus defan letkulämmittimella ja sisätilan lämmittimellä, eikä autossa missään vaiheessa kylmä ollut.
Sen kyllä tiedän tt-thermossa, että lämminvesi kiertää paremmin, mutta eihän tämä tt-thermokaan öljyä lämmitä sen enempää kuin mikään muukaan letkulämmitin. Korjatkaa, jos olen väärässä.
mike:
Voishan sen laittaa vaikka sähköpatruunaks jos ei kerran autoon kelpaa! Liekkö tehokas kiertovesipumppu?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta