Tekniikkakeskustelut > Truma
Truman lämmittimen vaihto
Aaku:
Kannattaisko miettiä lisälämmittimeksi sähköllä toimivaa lattialämmityseleme nttiä? Tai sitten esim. https://verkkokauppa.siilincaravan.fi/varustelu/tuote/trumatic-s-3004-30-mbar-nestekaasu-lammitin-sytytysautomaatilla-lammitin-ilman-etulevya-ja-pakosarjaa/9954327/ tuo esim jonkun penkin alle asennettuna,
ajuri:
--- Lainaus käyttäjältä: Aaku - 3.01.2018 kello on 10:27 ---Kannattaisko miettiä lisälämmittimeksi sähköllä toimivaa lattialämmityseleme nttiä? Tai sitten esim. https://verkkokauppa.siilincaravan.fi/varustelu/tuote/trumatic-s-3004-30-mbar-nestekaasu-lammitin-sytytysautomaatilla-lammitin-ilman-etulevya-ja-pakosarjaa/9954327/ tuo esim jonkun penkin alle asennettuna,
--- Lainaus päättyy ---
Autossa on lattialämmitys kaikkialla paitsi ohjaamossa Thumb
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: ajuri - 3.01.2018 kello on 10:31 ---Autossa on lattialämmitys kaikkialla paitsi ohjaamossa Thumb
--- Lainaus päättyy ---
Vielä ei oikein ole selvinnyt, miksi se Truma pitäisi vaihtaa?
Jos olet liikkeellä vain joskus ja silloinkin piuhan nokassa.... ::)
ajuri:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 3.01.2018 kello on 11:10 ---Vielä ei oikein ole selvinnyt, miksi se Truma pitäisi vaihtaa?
Jos olet liikkeellä vain joskus ja silloinkin piuhan nokassa.... ::)
--- Lainaus päättyy ---
Eli meillä on kokemusta vain muutaman vuoden ajalta matkailuautoilusta. Ja vain ainostaan 2002 vuosimallin Due Errestä ja sen toimivuudesta tässä mukavassa harrastuksessa. Auto oli aivan ok, mutta minun sairauteni vuoksi myimme sen pois. Lähinnä vain sängyn käyttö/pariisilainen parivuode ei toiminut meidän käytössä. Nyt olemme hakeneet autoa jossa molemmille omat sängyt, koska haluamme edelleen tätä harrastusta jatkaa. Erillissänky autoja meidän budjettiin sopivia on aika vähän tarjolla. Nyt kun löysimme mielestämme sopivan, niin siinä kokemustaomaavan caravaanarin mielestä ainoa huono asia, tuo Truma Compi 4. Koska meillä ei mistään muusta lämmittimestä ole kokemusta kuin mitä Due Erressä oli ( Truman kaminalämmitin ). Caravan huoltoliikkekkin oli samaa mieltä, että Compi 4 onlisi tehoton. Siitä meillä virisi ajatus tuohon lämmittimen vaihtoon, koska kuitenkin auto jonka löysimme oli muilta osin mielestämme meille sopiva. Siksi siis kysyin lämmittimen vaihto-operaatiosta myös täällä, koska palstalla paljon asiantuntevaa porukkaaa Thumb Jos pidämme autoa vuosia ja alamme käyttää sitä myös enemmän talviolosuhteissa, niin tarvittaessa voisi "ehkä " tuon lämmittimen vaihtaa tehokkaampaan malliin. Ainoastaan meidän kokemattomuuden vuoksi kysyin asiaa ja siihen onkin tullut hyviä ideoita sekä ohjeita vaihdosta. Nyt olemme päättäneet hankkia tuon auton, jos kosteusmittausrapor tti on täysin kunnossa, kun se nyt tehdään. Kiitos kaikille vinkeistä esim. keraaminen lisälämmitin, Thermopeite ohjaamon oven alareunaan asti yms. Noista varmasti apua kevään ja syksyn reissuille. :) Nyt vaan odotellaan auton tuloksia. Joo ja täällähän joku myös opasti vaatimaan tuon kosteusraportin ettei tulisi sen osalta murheita. Thumb
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 4.01.2018 kello on 08:47 ---Teetä kosteusmittaus täysin myyjästä riippumattomalla toimijalla. Mittauksen tekijä opastaa. Ja teettämissäni kosteusmittauksissa saamissa raporteissa on tulkintaohjeet.
Ja lämmittimestä:
Hommaa omaat kokemukset ja toimi niiden mukaan. Lämmittimet ovat täällä tunteenomainen asia. Vertaa keskusteluja Alde/Truma.
--- Lainaus päättyy ---
Laitoin jo myös ennemmin yksityisviestillä tämän asian. Varsinkaan Rinta-Joupin mittauksiin ei kannata luottaa sokeasti. Ja varmaan myöskään kenenkään pienemmän jobbarin mittaukselle en anna mitään painoarvoa. Tutulle annoin ilmaisen neuvon kun osti auton viimevuonna. Käskin käyttää heti oston jälkeen uudestaan mittauttamassa. Niimpä sitä autoa sitten korjattiin korinpuolesta liki 10ke edestä myyjäliikkeen piikkiin. Kaupanpurkuhan tuosta olisi muuten tullut mutta korjausarvio oli alustavana aika paljon pienempi mutta paisui kun paikkoja saatiin auki. Loppu hyvin kaikki hyvin kuitenkin.
Kaikki, siis kaikki pitää olla paperilla mustaa valkoisella kun Rinta-Joupin kanssa asioi. Nämä on vain toki omia ja lähipiirin kokemuksia onki sielä pakosta tyytyväisiäkin asiakkaita kun kerta kauppa käy. Koita sopia joku kilometrimääräinen takuu koska tuo 3kk kuluttajansuojahan menee tässä jo talvenaikana umpeen jos ette juuri käytä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta