Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset
Hallitunkin huolto
Plösöilijä:
Kyä hallitunkkiöljy on parasta, puhut höpöjä neste ei jousta.
Stara:
--- Lainaus käyttäjältä: Hahhaa - 13.12.2017 kello on 06:02 ---Kyä hallitunkkiöljy on parasta, puhut höpöjä neste ei jousta.
--- Lainaus päättyy ---
Kaikki nesteet ovat kokoonpuristuvia, enemmän tai vähemmän.
88k5:
^
Se edellämainittu kumipallomaisuus ei johdu (tässä tapauksessa) teoreettisesta/ei-havaittavasta kokoonpuristuvuudes ta, vaan voiteluaineiden kavitoinnista, vaahtoamisesta - siis ilmakuplista. Varsinaisilla hydraulinesteillä se on lähes olematonta..
Yrjö:
--- Lainaus käyttäjältä: jus66si - 11.12.2017 kello on 17:18 ---Tuon hallitunkin "tukitangot" näytti sen verran hepposilta, että tarvii miettiä jämerämpi "patentti" niihin. Tallissa toimi ihan ok, mutta esim jollain muulla alustalla voi "elää" tuo runko liikaa. Katsotaan mitä tulee keksittyä. :)
--- Lainaus päättyy ---
Minä olen vaneerin palan päällä ulkona nostanut, kun sivusta nostaen tälläinen tunkki menee alle noston aikana. Edestä tai takaa nostaen tämä voi jarruttoman auton vetää päälleen, eli olla paikallaan.
Tämä on "sukua" pullotunkille, niin että öljyä ei saa olla liikaa, kuten aloittaja kertoikin. Mä oon saanut kaksi pullotunkkia risana lahjaksi, ei muuta vikaa, paitsi öljyä liikaa.
jus66si:
Tuo automaattivaihteist oöljy-vinkki tuli työkaluliikkeestä. Tunkkien valmistajat suosittaa ettei saa laittaa moottoriöljyä tai jarrunestettä tms. koska kyse on hydrauliisesta laitteesta. Automaattivaihteist oöljy soveltuu hyvin. Jos tunkki sitten vuotaa, niin niihin on myös saatavilla tiivistesarjoja. Kun tarkastin tuota tunkkia itse niin ainakin tuossa alaslasku-ropussa ja siinä vipuvarren pikkumännässä oli ihan perus O-renkaat. Isoa sylinteriä en avannut .
Jos tuohon öljyä lisää ja tekee sen sieltä alaslasku-ropun kautta, niin kannattaa varoa ettei siellä mahdollisesti olevat osat mene hukkaan, kuten tuossa on ilmeisesti käynyt. Eilen vaihdoin toiseen autoon talvirenkaat. Hyvin nosti ja alustapukit tietysti turvaamassa nostoa.
Hymeri menee pajalle lähipäivinä. Ilmeisesti pyöränlaakeri alkoi jurraan Riihimäellä käydessä, eikä nyt käytetetä autoa ennen kuin vika on korjattu. Itse en ala ulkona pöpperökelissä tuota tekemään. Ja on nyt muutakin ramppaamista tuon joulun vuoksi.
Jurina alkaa hiljaa 45- 50 km/h vauhdissa ja on 80km/h:n vauhdissa kuin matalataajuksinen porakone Ääni kuuluu vaikka ottaa vedon pois ja antaa rullata. Eli pari vaihtoehtoa on. Pyörän laakeri tai sitten vetoakselin tukilaakeri. Itse veikkaan että pyörän laakeri.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta