Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Led-lisävalot

<< < (97/104) > >>

paakka:
F90 7,5 Vasen kaukovalo
F91 7,5 Oikea kaukovalo

k69:
Työmatka vaihtuu, noin 40km pimeetä taivalta. Henkilö auton nokalle lisä pitkiä suunnittelen. Mitkä on hyvät tänä vuonna. Pitäskö olla lämmitetyt, entäs muoto, palkki vai pyöreät?

Karabiilisti:
Noon nuo led lisävalot nykyjään tehokkaita mutta ongelma on se paljonko sitä pääset oikeasti käyttelemään.
Ehkä jossain jänghällä/kaamasessa saa ajella melkeen pelkästään pitkillä mutta etelän mies ei paljoa pääse nauttimaan.
Sitten kun ajalet 45 sekunttia super pitkillä ja vaihdat lyhkäsille niin se on kuin säkki päähän....silmät vaatii taas aikansa tottua.

Paljon parempi olis tuollaiset automaattiset kaukovalot jotka polttelee "osapitkiä" eli tien reunoilla pitkät päällä ja edessä menevän / vastaantulevan kohdalla aukko jossa lyhkäset.
Niitä ei tietty jälkiasenteisina saa mutta autoa valitetta kannattaa vahvasti miettiä jos valoa haluaa.

Tietis:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 28.10.2025     kello on 08:22 ---Noon nuo led lisävalot nykyjään tehokkaita mutta ongelma on se paljonko sitä pääset oikeasti käyttelemään.
Ehkä jossain jänghällä/kaamasessa saa ajella melkeen pelkästään pitkillä mutta etelän mies ei paljoa pääse nauttimaan.
Sitten kun ajalet 45 sekunttia super pitkillä ja vaihdat lyhkäsille niin se on kuin säkki päähän....silmät vaatii taas aikansa tottua.

Paljon parempi olis tuollaiset automaattiset kaukovalot jotka polttelee "osapitkiä" eli tien reunoilla pitkät päällä ja edessä menevän / vastaantulevan kohdalla aukko jossa lyhkäset.
Niitä ei tietty jälkiasenteisina saa mutta autoa valitetta kannattaa vahvasti miettiä jos valoa haluaa.

--- Lainaus päättyy ---
Tuo on juuri noin kuten Karabiilisti toteaa. Mulla on henkilöautopuolella ollut 20 vuotta joko xenonit tai ledit ja valoa on riittänyt hyvin. Nuo osapitkät eli nykyisin käytönnössä matriisiledit on ihan loistavat. Pientareet pysyy kirkkaasti valaistuna vaikka on muuta liikennettä. On huomattavasti parempi mahdollisuus havaita esim. hirvi.

Matkamökkiini olen muuten tyytyväinen, mutta kun sen valitsin myyjäliikkeen pihalta, ja siinäpä on valitettavasti halogeenit. Olikohan nuo H11, en nyt ole ihan varma kun en ole kertaakaan vielä polttimoita vaihtanut. Mutta eihän noilla näe yhtään mitään, se on kun kynttilän valossa ajelisi. Ihan hirveää. Korjasin asiaa pistämällä keulalle led-lisävalopaneelin. Nyt näkee kaukovaloilla erittäin hyvin, mutta lähivakoille vaihtaessa ei näe todellakaan mitään, kun silmä on tottunut siihen kirkkauteen. Pitäisi vissin selvittää, millainen projekti olisi vaihtaa koko systeemi lediin. Tai on kai nuo led-korvauspolttimot jossain vaiheessa tulossa lailliseksi.

Mutta siis, jos oikeasti haluat turvallisesti ajaa noita pimeitä taipaleita, seuraava autoa vaihtaessasi varmista että siinä on matriisiledit. Lisävalot ei poista ongelmaa kokonaan. Tai jos autossa on xenonit, niissäkin ehti jonkin verran olla noita varjostussysteemejä samaan tapaan kuin uusissa matriisiledissä,  ota edes sellainen. Mutta xenon-polttimo himmenee ajan saatossa, eli matriisiled on paljon parempi, jos haluaa aina nähdä eteenpäin.

HiTec:
Oma ratkaisuni oli Philips Ultinon LED-korvikkeet, lyhkäsiin Essential ja pitkiin Access kun tuo Essentialin puhallin ei pitkiin mahtunut. Näiden lisäksi tuollainen LED-palkki noiden väliin ja pitää kyllä sanoa jotta latu aukeaa nyt ihan riittävästi, eikä pitkien vs. lyhkästen valomäärissäkään ihan hirveää eroa ole vs. että olisi yhä halogenit keulalla. Näissä kuvissa on pitkissä yhä halogenit, joten lähinnä tuo tuo esiin tuon LED-palkin valokuvion. Nykyisin LED-pitkillä tuo keskialueen pallo on poissa ja valoa on tasaisesti laidoillekin. Huomaa lyhkäsissä valokuvion muoto, kuinka tarkkaan rajattu se on ja selkeä "hirvipiikki" silti yhä tallella



Niin ja tuo palkki on ihan vain hinnat-alkaen ref 50 omaava BFL 100W slim

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View