Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Wifin osittainen toimattomuus?
K.E.V:
Silläpä täytyy prepaideilla tai muuten kokeilla se itselle paras etukäteen.
Elisa lähetti kortin ja sanoi kokeile pariviikkoa, ei maksa mitään.
3:n päivän jälkeen lopetin kiinteän laajakaistan.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: Moppc - 12.11.2017 kello on 18:02 ---Niin. Operaattorit myyvät paperilla jotain mikä ei aina käytännössä toteudu. Vedotaan milloin mihinkin ja puhutaan vaihteluvälistä.
Tässä yksi artikkeli jo puolentoista vuoden takaa.
http://www.tekniikkatalous.fi/talous_uutiset/nain-operaattorit-puijaavat-kuluttajaa-tokeroin-jymaytys-on-liittymanopeus-6539295
--- Lainaus päättyy ---
Tätä 100 Megasta kaupattiin mulle juurikin nopeuden kasvulla...
En siinä mielessä mennyt lankaan. Totesin jos silloin, että vaikka tarjoaisitte miljoona Megaa, niin kaistaleveys ei riitä.
Liittymä oli kuitenkin vaihdettava 50 -> 100 Megaseen, jotta sai kokonaisalennusta. Hetkellisesti vaihto "nopeampaan" laski hintaa tällä kertaa.
Moppc:
Tässä Viestintäviraston, reilu vuosi sitten, julkaisema kannanotto.
Kannanotto internetyhteyspalve lun nopeuden kohtuullisesta ilmoittamistavasta.
https://www.viestintavirasto.fi/ohjausjavalvonta/ohjeetjajulkaisut/ohjeidentulkintojensuositustenjaselvitystenasiakirjat/kannanottointernetyhteyspalvelunnopeudenkohtuullisestailmoittamistavasta.html
Mobiililaajakaistan arvioidun maksiminopeuden pitää olla realistisesti saavutettavissa todellisissa käyttöolosuhteissa. Liittymälle määritetty maksiminopeus ei siten voi olla liittymän teoreettinen maksiminopeus. Maksiminopeus ei voi olla alempi kuin liittymän mainostettu nopeus.
Moppc:
Tässä suoraan Telian sivulta, miten heillä ymmärretään vaihteluväli käsitettä.
Netin arvioitu maksiminopeus 100 Mbit/s. Saapuvan liikenteen vaihteluväli 2G-verkossa 0,02–0,2 Mbit/s, 3G-verkossa 0,4–40 Mbit/s, 4G-verkossa 10–100 Mbit/s. Maksiminopeus sekä nopeuden vaihtelu riippuu mm. laitteen ominaisuuksista sekä verkon kuormituksesta.
Toisin sanoen paperilla 100 Mbit/s download on käytännössä hyväksyttävä vielä 10 Mbit/s nopeudella.
99:
Itse päätin Elisan palvelun noin vuosi sitten kun he eivät voineet toimittaa lähellekään luvattua (100Mbps) nopeutta, maksimi oli noin 35Mbps joskus neljän aikaan aamuyöllä, ja illalla oli noin 2,5-8Mbps.
Ensin tein vikailmoituksen, ja neljän kuukauden päästä purin sopimuksen ilman irtisanomisaikaa.
Yrittivät jotain väittää verkon kuormituksesta, mutta minulla oli (on) statistiikat kahdelta viikolta ettei nopeus ole kertaakaan ollut heidän lupaama. (testattu lataamalla 100megan kohinafilu funetin palvelimelta viidentoista minuutin välein 24/7)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta