Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Ducato keittää?
jus66si:
Anturivika on tietty yksi syy.
Tietysti jos siellä on syylärin kennon etupinta tukossa esim. kertyneistä runsaista hyönteisistä ym. niin se kyllä voi aiheuttaa sen että ilmavirta ajon aikana ei pääse kunnolla jäähdyttimen kennoston läpi, tällöin kone ei keitä mutta käy normaalia lämpösempänä. Flektin pitäisi kuitenkin laueta päälle.
Toinen voi olla se, että flekti ei käynnisty vaikka pitäisi. Eli syylärin kylessä oleva kytkin ei toimi tai kytkimen johdotus on vaurioitunut tai liittimet hapettuneet. Tämä tekee myös sellaista, että flekti toimii ja ei toimi..eli pätkii ja moottori pääsee liikaa lämpeneen.
88k5:
Reissussa kannattaa lapsiperheellisen pitää korvakuumemittaria (iR). Sillä mittaa 10 cm päästä pintalämmön korvasta, raudasta tai vaikka akusta (minä ;D).
Voihan se olla, että joku/moni noista 3:sta anturista (mittari, valo, flekti) on viallinen.. minä en luottaisi oletukseen (yksi kolmesta toimii oikein). Voi olla vaikka vesipumppu menossa tehoiltaan - ei kierrä kunnolla vaan tulee noi hot-spot'teja, esim. yhden anturin korville. Mittarilla oikea lämpötila selviää.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 31.07.2017 kello on 11:45 ---Reissussa kannattaa lapsiperheellisen pitää korvakuumemittaria (iR). Sillä mittaa 10 cm päästä pintalämmön korvasta, raudasta tai vaikka akusta (minä ;D).
--- Lainaus päättyy ---
Tai vaikka tällainen...
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Testauslaitteet-ja-Elektroniikka/Infrapunalampomittari-2000033496/
88k5:
^
Nooh, jos haluaa työkaluja lisää mukaan.. hätätapauksessa (esim. etelän reissussa) käy tuo kuumemittari. Ainakin Braun näytti yli +90C lämpötiloja :D
Raksaus:
Lämpömittari on hyvä vinkki. Vielä kun ymmärtäisi mitä ja mistä pitää mitata ja koska huolestua.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta