Tekniikkakeskustelut > Projektit

Clouliner projekti

<< < (13/17) > >>

Juge:
Saako näitä tiivisteitä jotenkin taipumaan takaisin vai pitääkö uusia? Mistä saa ja millä nimellä voi hakea?



Karmin uloin tiiviste pitää varmaan ainakin vaihtaa kun on puhki...



Mutta myös karmi on rikki eli vaihtaako koko ovi vai kannattaako korjata? Karmissa on myös aiemmissa kuvissa näkyvä halkeama kynnyksen ja vasemman pokan nurkassa jonka tiivistykseen sopivaa massaa kyselen.



Myös oven yläpuolella oleva levy irvistää (näkyy ekassa kuvassa). Sen lienee voi kiinnittää jollain massalla? Mitä kannattaa käyttää?



Onko korin tiiveyden tarkastamiseen jotain konsteja?

Tarvasjoki:
OT kumi Oulu valmistaa jos jonnin moisia tiiviste kumeja kannattaa kysyä ja katella sivuilta.

Juge:
Millä tätä oven karmin nurkan lohkeamaa olisi syytä korjata? Kynnys myös liikkuu kun siihen laittaa painoa eli pitäisikö sitä jotenkin tukea?

Entä millä aineella kannattaisi tilkitä seinän ja listojen väliset raot joista vuotaa vettä sisälle?

Juge:

--- Lainaus käyttäjältä: Tarvasjoki - 10.07.2019     kello on 11:33 ---OT kumi Oulu valmistaa jos jonnin moisia tiiviste kumeja kannattaa kysyä ja katella sivuilta.

--- Lainaus päättyy ---

Kiitoksia vinkistä :)

Juge:
Sopiiko sikaflex 221 noiden korjaukseen?

Puuttuukohan näistä ovista joku tiiviste kun saranapuolelta sataa sisään? Nyt on seuraavat tiivisteet:

1) oven karmin sisäreunassa putkimainen tiiviste

2) oven karmin ulkoreunassa kaareva tiiviste

3) oven ulkoreunassa kaareva tiiviste (joka painautuu 2 tiivistettä vasten)

Oman järkeilyn mukaan saranan takana olis hyvä olla tiiviste koska nyt 2 kuvan kohdasta ja saranan koloista sataa sisään ja ainoa mikä on välissä on karmin sisäreunan putkimainen tiiviste

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View