Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

Vaunu vai auto. Vinkkejä

<< < (16/29) > >>

mike:
Molenpia ollut. Tällä hetkellä retkeily auto. Ainoa kriteeri nykyään on kun rivarin parkkipaikalle ei isompaa sovi. Eläkeläisen ei kausipaikkaakaan kannata ottaa johon vaunun voisi laittaa. Tällä on ihan mukava kuleksia mihin mieli tekee. Ahdashan tää on mut kulut sopivat.

Reissaaja80:

--- Lainaus käyttäjältä: iso-juuso - 27.07.2017     kello on 21:20 ---
Ps. Teille, jotka ajon aikana kuljette matkailuauton asumusosassa, oletteko koskaan nähneet mitä sille matkakorille tapahtuu tavallisessa ojaanajossa?

--- Lainaus päättyy ---
Tuosta tuli mieleen, kun tänään ajelin yhden suomalaisen asuntoauton perässä, niin hetken päästä siitä aukesi takaikkunan verho ja siellä sängyssä köllöttelijä katseli hetken ulos, korjasi peiton asentoa ja verhot kiinni.

Muuten aiheeseen ei jaksa syvällisemmin paneutua. Molemmissa on puolensa. Ennen oli vaunu ja juuri siksi vaihdettiin autoon, koska se rajoitti meidän reittisuunnitelmia. Nytkin reissulla oli sellaisia tilanteita, että ei vaunun kanssa mitään asiaa niille teille.
Olen myös harkinnut vaunuun palaamista muutamaksi vuodeksi, kun lapset on niin pieniä vielä, että voisi olla parempi oleskella pitempään samassa paikassa. Itse en vaan viihdy samassa paikassa kauaa, 2 yötä on aikalailla maksimi mitä on oltu. Ei vaan tuo toinen osapuoli innostu enää vaunuilusta.

Alan:

--- Lainaus käyttäjältä: Joko - 27.07.2017     kello on 20:42 ----takatalli= joo löytyy veturista 195cm korkea ja 165cm pitkä ovet melkein 4 neliötä. Ei ole koskaan tarvinnut miettiä onko tilaa ottaa tätä ja tätä mukaan.

--- Lainaus päättyy ---

Yksi harkitsemistani ratkaisuista on ollut hyvä paku veturina ja pienehkö vaunu. Tulisi samat tavarat kuin matkailuautossakin, jopa enemmän, olisi hyvä vetää, mutta ulkomaanreissuilla menettäisi liikkuvuutta, kun pakua ei saa kaikkialle parkkiin eikä sovi parkkihalleihin.

88k5:
^
Jos perhe on isompi kuin 3hlöä, niin ei pakua löydy alle (pl. -80/90 luvun "kirkonpenkkiversiot"). Nykyiset monipenkkiriviset N1 pakut (kaksi- tai monikäyttöautot) ovat veroiltaan liki hlöautomaasturi tai pikkubussi tasoa. 1-riviset (1+1 tai 1+2) niitä perinteisiä pakuja kuluiltaan. Mutta ovat vaunun kanssa ajettavissa BE-kortilla.

Sitten oma lukunsa jo esillä olleet yli 3.5tn N2 "pakut" - eli kuorma-autot. Korttia pitää löytyä ainakin C1E:n edestä vaunukuumeeseen. Ulkomaille lähdettäessä tien käytöstä maksaakin vähän eri tavalla N2:lla..

Paras yhdistelmä olisikin varmaan peltikuoriainen matkailuauto vetämässä vaunua - varmaan kaikkien parhaat puolet silloin kasassa  ;D
Mutta jokainen optimoikoot omiaan - joku haluaa kompaktin, toinen kuutiokaupalla tyhjää mukaansa

Alan:
Ajatus kohdistuikin aikaan, jolloin skidit ei lähde enää mukaan. Se saattaa venyä kauas, kun viihtyvät.  ;D

Kunkulla kun viimeksi kattelin kulkineiden leiriytymispuuhia, niin siinä tuli vastalääkettä vaunuhankintaan. Ellen sitten vanhemmiten innostu kausipaikasta. Sen tietää sitten.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View