Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Vaunu vai auto. Vinkkejä
Joko:
--- Lainaus käyttäjältä: smy - 27.07.2017 kello on 18:33 ---- Paikoitus. Pitäisi kaupassa poiketa yhdistelmän kanssa. Kaupunkien keskustoissa..
- peruuttaminen. Aika paljon näppärämpi auto.
- Leiriytyminen. Aika paljon nopeampaa
- Leiriytyminen. Mahtuu pienempäänkin tilaan. Stelplatzit monesti vaan autoille.
- Matkan aikana jääkapilla käynti, voileivän rakentaminen (en ota laillisuuteen kantaa mutta tätä tapahtuu)
- Matkan aikana tavarat käsillä.
- Tilavat matkustustilat
- Pienempi kulutus
- Suuremmat matkanopeudet
- Ei heijaamisen pelkoa
- Ei peilejä viriteltävänä
- Autoissa on useammin takatallit, vaunuissa harvemmin.
- Kuormausta ei tarvitse miettiä niin tarkkaan
- Vaunut tuntuvat 'huterammilta'
--- Lainaus päättyy ---
Vastailen näihin omia näkemyksiä, yhdistelmä on noin 15 metriä pitkä.
-Paikoitus = aina on löytynyt parkkipaikka kun on reissunpäällä kauppaan menty. Verrokiksi eräs ajojärjestelijä hoiti minulle näpsäkän nakin, klo 16:00 saapuminen senaatintorille. Yhdistelmähän oli 25.25m mittainen ja tuohon aikaan sielä o muutama muukin liikenteessä. Hyvin mahtui joten uskallan väittää että mahtuu vaunu auto yhdistelmällä kans.
-peruuttaminen= makuasia, jos sitä pelkää ei sitä ikinä opi. Mut ilman movereita on aina päästy ruutuun vaikka naapurileiristä on välillä kauhistuneita katseita tullut
-leiriytyminen = säiliö täyteen vettä letkulla kuten autossakin. Tukijalat alas. Jos vetoautolle tarvetta niin sama pudottaa koukusta pois. 30 min on aina riittänyt. Etuteltan pystytyksen kanssa reilu tunti. Mutta sitten onkin jo aika hulppeat tilat myös sateen sattuessa.
-Leiriytyminen= kotimaassa mahtuu kyllä ulkomailta ei kokemuksia
-matkanaikaknen jääkaapilla käynti ja leivän voitelu = onnistuu kuten pojan ruokien lämmitys mikrossa. Voin valita teen tuon veturissa vai vaunussa matkanaikana.
-Matkan aikana tavarat käsillä= kaikki tarvittava juu on
-Tilavat matkustustilat = löytyy 5 henkiä sopii kyyttiin ja edessä ilmaistuin. Takana jalkatilaa 140cm ja korkeutta 190cm
-Pienempi kulutus= viimeinen melkein 3tkm otanta vaunun kanssa kulutus alle 11 l satkulla. Tankatessa laskettu kun ajotiwtokonetta ei ole.
-Matkanopeus = joo 80 laillisesti olen ajanut rekkojen virran mukaan eli noin 85. Paljoa et keskinopeutta saa nostettua vaikka vähän lujempaa saisikin ajaa. Mutta tämä on totta autolla saa ajaa sen 100km/h
- Ei heijaamisen pelkoa= ei ole kulkee kuin juna kun yhdistelmän veto-ominaisuudet otetaan huomioon jo ostovaiheessa
-Peilien viritys= eipä ole ollut niillekkään tarvetta riittää sprinterin peilit.
-takatalli= joo löytyy veturista 195cm korkea ja 165cm pitkä ovet melkein 4 neliötä. Ei ole koskaan tarvinnut miettiä onko tilaa ottaa tätä ja tätä mukaan.
-Kuormaus = telivaunukun on ja akselin päällä on vesisäiliö täynnä niin ei ongelmaa. Vaatteet ei paina juuri mitään että se on sama missä kaapissa ne on.
-huteruuteen en ota kantaa millälailla ne on huterampia?
Ainut mihin kaipaisin matkailuauto on lapinreissu kun ajetaan 700km mökille. Olis kätevä ottaa muutamantunnin unet matkalla. Tähän on tulossa muutos kunhan saan veturiin rakennettua lämmityksen ja hupiakku järjestelmän. Ehkä katsoisin asioita eritavalla jos matkattaisiin yksin tai kaksin. Mutta tenava ja pari koiraa ja parhaillaan 3 viikon tavarat mukana niin auto ei tunnu vaihtoehdolta oikein. Ja onhan se rahakysymys. Myöskin jos käytäisiin ulkomailla niin vois mieli muuttua. Ei ole kovin halpa viedä laivalla tuo meidän yhdistelmä.
tsahkali:
On se mahotonta, miten paljon turhaa höpinää yksi provo saa aikaan... :o
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 27.07.2017 kello on 20:21 ---Mitä tuossa oikein tapahtui....
--- Lainaus päättyy ---
Sille oli kerrottu, jotta kun on kitkavetopää, niin tuollaista ei voi tapahtua..... ;D
88k5:
--- Off-Topic: ---
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 27.07.2017 kello on 20:21 ---^
Mitä tuossa oikein tapahtui....
Takapainoinenko. Tuntui kuin ei halunnutkaan hiljentää.
https://www.stara.fi/2017/07/27/asuntovaunu-pyori-keskella-vilkasta-valtatieta/
--- Lainaus päättyy ---
Heiveröinen veturi, vois olla Ford Explorer (vetomassa 6300 lbs= ~2.8tn)- liekö vaunu lähellä (ellei ylikin) 3tn. SlideOut'kin tuossa vaunussa - maavara kuin jeepissä - painopistekorkealla .. amerikkalassa keskiakseli vehkeessä kun yleensä aisapainoa +200kg - menee kyllä jötkymmissä pickupeissa. Näillä SUVeilla joskus käytetään varsihässäkkää (kampeaa perää ylös [aivan idiootti systeemi kun pv ei ole taspainossa, vaan nenällään]). Sihteeriautoilla (sedan/stw) ei siellä mitään oleellista saa vetää
Mutta miksi jenkkikärryjä tähän keskusteluun edes tuodaan kun vetoideologoa aivan toinen - rekkamiehet voisivat jatkaa vaikka jenkkirekoista, mutta otetaan se toisaalla
iso-juuso:
Unohdin aiemmasta listastani hinnan. Matkailuautossa vaunua vastaava asumismukavuus on kalliimpaa, sillä vastaavien tilojen saamiseksi matkailuauton pitää olla merkittävästi suurempi, ja yleensä tarvitaan lisäksi toinen auto arkikulkemiseen.
Lämmin vesi ja eristetty sisätiloissa oleva harmaavesisäiliö ovat varustekysymyksiä, ne eivät ole itsestäänselvyyksiä sen enempää autoissa kuin vaunuissa.
Takatallia parempi vaihtoehto omasta näkökulmasta on vetoautona toimivan pakettiauton takaloosteri, johon voi oikeasti, laillisesti ja turvallisesti laittaa ihan kuormaakin.
Ps. Teille, jotka ajon aikana kuljette matkailuauton asumusosassa, oletteko koskaan nähneet mitä sille matkakorille tapahtuu tavallisessa ojaanajossa?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta