Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Jääkaapin jäähdytys ??
tsahkali:
Tee helppo koe: Lähteekö kaappi tulille, jos päävirta on katki?
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: massimo - 29.08.2014 kello on 10:54 ---Kimi! Minkä merkkinen jääkaappi sulla on kulkineessa? Tässä on pähkäilty tuota kaapin toimintaa (Tredford N 145), kun on katkaistu päävirta vaununsta, niin jääkaappi on ollut aamulla lämmin, elikkä olisko tuossa sama periaate, että sammuttaa välillä liekin ja kun ei saa kipunata, niin ei ala pelittämään uudestaan.
Tässä on taas harjooteltava noita vaunupuolen asioita, kun hymeri hävitettiin ja ostettiin solikka tilalle.
--- Lainaus päättyy ---
Nyt en muista tyyppiä mutta Dometicin jenkkikaappi. Kaapissa automaattinen energiavalinta eli valitsee itse kaasun/ 12v/ 230v.
Helppo asia tehty monimutkaiseksi ja itse en välttämättä tuosta automatiikasta pidä, häiriö matkalla ja joutuu virittelemään jos tulee ongelmia (toistaiseksi kyllä toiminut).
Kaapin 12V syöttö omalla johdolla suoraan akulta ja siinä sulake välissä. Tämä ei kytekeydy suoraan vaan se on ohjattu releellä.
230 syöttö suoraan rasialta kaapille ja kaasu tietty omaa putkea pitkin.
Auton laturista siis asunto-osan ohjauksesta kaksi johtoa menee kaapille, toinen syöttää virtaa aina kun auton pääkytkin on päällä ja toinen on D+ ohjattu, eli syöttää jääkaapille tiedon siitä koska auto käy.
Jos laitan jääkaapin päälle kun auto on parkissa se siis vaatii virransyöttöä, joko 12 tai 230V. 230V taitaa automaattisesti ohittaa muut kytkennät ja ei siis vaadi 12v ohjausta (tästä en ole 100% varma).
Kun laitan jääkaapin päälle se siis vaatii sen 12V syötön toimiakseen eli päävirran kytkemiseen. Jos silloin ei ole D+ syöttöä, eli auton moottori ei käy, jääkaappi valitsee kaasun ja syttyy sillä. Kun käynnistän moottorin ja kaappi saa D+ kautta tiedon käyvästä moottorista se siirtyy 12V jäädytykseen ja sammuttaa kaasun.
Vastaavasti kun sammutan moottorin ja D+ syöttö katkeaa, kaappi siirtyy kaasulle. D+ siis ohjaa relettä joka kytkee tuon akusta tulevan johdon jolla kaappi ottaa sen 12V jäädytyksen. Johto tulee releelle kaapin takana ja siinä on aikaviive, kaappi siirtyy kaasulle kun 15min on kulunut siitä kun D+ syöttö loppui. Tämä sen takia ettei esim tankkauksen yhteydessä kipinöisi kaapin takana.
Kaappi toimii siis kaasulla kun auto ei käy, mutta kipinä, venttiilit ja logiikka vaatii sen että kaappi saa 12V syötön joka tulee ohjauspaneelista.
Saitko yhtään selvää tuosta??
massimo:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 29.08.2014 kello on 11:50 ---Tee helppo koe: Lähteekö kaappi tulille, jos päävirta on katki?
--- Lainaus päättyy ---
Tuo koe on jo tehty! Ei lähtennä tulille ;D
Kimille sen verran, että tuo solikan jenkkikaappi taitaa toimia samalla periaatteella, mutta tuota releautomatiikkaa tuossa ei ole, joten varmaan täytyy olla koko ajan päävirta päällä, kun kaappi on kaasulla.
Näyttää tuo kaappi olevan muutenkin tarkka tuosta vaakitukseta, että jäähtyy kunnolla.
tsahkali:
Meillä tuossa autossa on pienempi Dometic. Sinne tulee kax 12v syöttöä, jatkuva ja laturin ohjaama. Kaappia voi siis käyttää vaikka tupaosan päävirta olisikin nollilla.
Tuo kytkentä on helppo tehdä muihinkin, jos haluaa.
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 29.08.2014 kello on 13:33 ---Meillä tuossa autossa on pienempi Dometic. Sinne tulee kax 12v syöttöä, jatkuva ja laturin ohjaama. Kaappia voi siis käyttää vaikka tupaosan päävirta olisikin nollilla.
Tuo kytkentä on helppo tehdä muihinkin, jos haluaa.
--- Lainaus päättyy ---
Itse olen harkinnut kytkimen laittoa oman D+ syöttöön. Näin kaappi käyttäisi kaasua ajaessa ja hupiakun lataus olisi eri luokkaa. Tuo kaappi kuitenkin haukka liki 20 amppeeria ja lyhyessä ajossa kun vielä tuo viive on mukana asiaa ei ole loppuun asti ajateltu. Tosin kytkentä jo kertomani lisäksi taitaa vaatia määrätyn jännitteen jotta tuo D+ sähkökeskuksessa kytkeytyisi.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta