Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi
Käyttövesijärjestelmän desinfiointi
janialho:
Meillä pestään ja huuhdellaan kloori pesuaineella koko järjestelmä pari kertaa vuodessa.. niin ja loppu huuhtelu muutamaan kertaan puhtaalla vedellä
Alan:
Kloori on siitä hyvä, että hajusta tunnistaa, kun on huuhdeltu tarpeeksi. Eikä pienet jäämät haittaa hampaanpesuissa, onhan sitä monella vesijohtovedessäkin .
Kva66:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 12.04.2015 kello on 10:21 ---Kloori on siitä hyvä, että hajusta tunnistaa, kun on huuhdeltu tarpeeksi. Eikä pienet jäämät haittaa hampaanpesuissa, onhan sitä monella vesijohtovedessäkin .
--- Lainaus päättyy ---
Se on juuri näin. Kuten aiemmin olen kirjoittanut, kloorilla oikeasti hävittää järjestelmästä elolliset epäpuhtaudet.
Tässä ei ole mitään pelättävää. Riittävä huuhtelu on vain muistettava toteuttaa.
Kloorin käyttö ei poissulje sitruunahapon käyttämistä. Voihan sitruunahapolla välillä raikastaa järjestelmän.
koccola:
Onkos kukaan tuota vessan vesijärjestelmää desinfioinut? Siis sitä mallia jossa on oma vesi säiliö. Vuosia käytetty niin luulis että ainakin kalkkia on kertynyt ja siten vähentänyt huuhtelupainetta... Ei varmaan haittaa ole sitruunahappoa laittaa?
K.E.V:
Ei haittaa, niitä vesisäiliömömmöjä ei kannata.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta