Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Crossipyörän kuljetus takatallissa, takatallin ja oven koko

(1/6) > >>

henri_hokkan:
Löytyisikö täältä ammattilaisten apua, eli mitkä matkailuautot ovat takatalliltaan niin suuria että isoa crossipyörää voi kuljettaa ilman eturenkaan vaihtamista kottarin renkaaseen tms? Pyörän korkeus on korkeimmalta kohdaltaan noin 125cm ja tangon leveys noin 83cm. Pyörähän painuu jousista alaspäin lastauksen aikana tarvittaessa, mutta  korkeutta tallissa olla kuitenkin se 125cm ettei pyörän jouset väsy.

Kiitos etukäteen kommenteista, varsinkin ne jotka crossipyörien kuljettamista matkailuautolla ovat harrastaneet.

Jukkapoika:
Rakentelet sellaisesta alkovimallista jossa on parisänky perässä poikittain. Takasänky pois kokonaan, oikeaan sivuun n. 160 cm korkea ja 120cm leveä luukku yläreunasta saranoituna. Yläreunaan kiertämään vaunun tai auton kapeat yläkaapit tarvikkeille, varaosille ym. näin saat tilan jonne sopii myös pukki pyörälle,  työkalupakit, bensakannut, ajovarusteet ym tarvittava. Näin asunto-osa jää asumiskäyttöön ja tarvittaessa takaosasta saa vieläkin vuoteen kun laittaa seiniin kiinnikkeet vanereille esim. 140cm:n korkeudelle ja  silloin jää vielä reilu tallitilakin alapuolelle. Näitä joskus tällälailla Saksassa rakentelivat crossi- ja supermotokäyttöön.

henri_hokkan:
Pieni ongelma tuon ajan kanssa, rakentelu on kyllä mukavaa, mutta kun ei aika muulta riitä. Hakusessa on siis jo valmiiksi isolla tallilla ja ovella varustettu auto hintaluokassa 25K€- 35K€. Ja jos ei markkinoilta löydy niin sitten menee rakenteluksi mutta vasta ensi syksynä. Kiitos kuitenkin kommentista.

"Masi":
Siis jotain tämmöistä. http://www.lemondeducampingcar.fr/guide-d-achat/oxygen-7000c.html
http://www.lemondeducampingcar.fr/guide-d-achat/oxygen-7000c.html

Grossipyörä normaalin  matkailuauton takatallissa tarkoittaa kovaa takapainoisuutta ja koko auton haisemista bensalle.
Ne kun ovat samaa ilmatilaa matkustamon kanssa eli rakentelua on tiedossa.
Paras vaihtoehto on varmaan joku Ford Transitin takavetoisen mallin päälle tehty alkovi malli.
Omassa on takatallin ovien koko K 110 cm  L 98 cm. Ja talli korkeus kun sänky on yläasennossa 135 cm.

mike:
Peräkärry paras vaihtoehto. Ei haise polttoaine ja kulkee kaikki tarpeellinen mukana hyvässä järjestyksessä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View