Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Hallitus suunnittelee matkailuautojen 80km/h rajoituksen poistoa
retkeilijä:
Nyt tulee laiskalle töitä. :laugh:
Sillä tuon Ducaton ohjaamo on suuremmissa nopeuksissa äänekäs. Lokarit (äänieristeillä) on jo laitettu ja ohjaamon ovien saranoita säädetty. Moottorin murea ääni ei juurikaan haittaa, mutta rengasmelu kylläkin. On siis päällystettävä ohjaamon lattiaa, rintapeltiä, rappusia ja ovien alaosia melua vaimentavalla päällysteellä. Kokolattiamattoa, äänieristemattoa ja äänieristemassaa.
Olisiko ns. pohjapanssarista hyötyä?
Asuinosan oven ylimääräiseen uraan on löydettävä viimeinkin sopiva tiiviste.
Ja sitten vielä hiljaiset M+S kunhan entiset kuluvat.
reissuauto:
Pitää laittaa Transun Vatkaajaan turbokone jotta tuohon sataseen pääsee jos uskaltaa vaan ajaa. :laugh: Thumb
Alan:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 15.02.2017 kello on 13:46 ---Muistelen 80-90 luvun vaiheessa saksassa ajellessa olleen eroa vain pohjavärin. Ei voi erehtyä.
Eli paskapuhetta ettei saksalainen ymmärtäisi suomen rajoitusmerkkiä.
Tuolloin tiet oli vielä kunnossa, tuskin saksalainen uskaltaisi ajaa nykyisillä suomen tiestöillä yli satasta ;D
--- Lainaus päättyy ---
Saksalainen ei voinut ymmärtää rajoitusten alhaisuutta suhteessa tien kuntoon.
Paskapuheesta en tiedä, mutta uskoin.
aaoulusta:
--- Lainaus käyttäjältä: trapper - 15.02.2017 kello on 11:46 ---ja meikä menee kohta vaunu perässä 100kmh 8)
--- Lainaus päättyy ---
Ootko kokeillut vetää satalasissa? kerran edellämme veti vaunua ja nopeus lähestyi n95 km/h niin johan alkoi viipottaan ja hyvä ettei vienyt koko yhdistelmää metsään. renkaat ja paineet ja jotain muutakin olisi hyvä tarkastaa, tämä vain yksi esimerkki
K.E.V:
--- Lainaus käyttäjältä: aaoulusta - 15.02.2017 kello on 18:36 --- Ootko kokeillut vetää satalasissa? kerran edellämme veti vaunua ja nopeus lähestyi n95 km/h niin johan alkoi viipottaan ja hyvä ettei vienyt koko yhdistelmää metsään. renkaat ja paineet ja jotain muutakin olisi hyvä tarkastaa, tämä vain yksi esimerkki
--- Lainaus päättyy ---
Et minulta kysynyt, mutta olen ajanut "sata lasissa" tuhansia kilometrejä . Joskus vähän kovempaakin.
Laillisesti vielä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta