Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Onko nestekeskuslämmitys ilmalämmitystä parempi talvikäytössä?
mjo33400:
Nestekiertoinen on parempi.
pouhe:
Mikä lämmitys on henkilöautoissa, kuorma-autoissa, laivoissa ja lentokoneissa?
Mautoilija:
--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 4.01.2017 kello on 19:11 ---Mielestäni oleellisinta lämmityksessä on asumismukavuus, niin, että lämpö jakautuu tasaisesti.
Omat Truma kokemukset rajoittuu 90-luvun asuntoautoon rinteen juuressa versus Soliferissa 5-vuotena kausipaikalalla rinteen juurella.
Se ero, joka oli selkeästi havaittavissa oli ilma versus vesi, että ilmalämmityksessä lämpötilaerot olivat kulkimen sisällä huomattavasti suuremmat kuin vesikeskuslämmityks essä.
Varmaan nämäkin nykyään on tasoittuneet, mutta silloin ero oli selkeä.
--- Lainaus päättyy ---
Eihän tämä ole lämmittimestä kiinni vaan lämmön jaosta. Jos glykolilämmittimeen laitetaan patterit vain toiselle puolelle, saattaa toisella sivulla olla kylmä. Huonoa kulkineen suunnittelua.
Mautoilija:
--- Lainaus käyttäjältä: pouhe - 4.01.2017 kello on 20:01 ---Mikä lämmitys on henkilöautoissa, kuorma-autoissa, laivoissa ja lentokoneissa?
--- Lainaus päättyy ---
Se joka on näissä helpoiten toteutettavissa. Eikös lämpö tuoda puhaltimella matkustamoon?
vesako:
Kiva kun vaunussa on lämmin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta