Tekniikkakeskustelut > Truma
Kysymys ilmalämmityksen ilmankierrosta
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 4.02.2017 kello on 21:30 ---Kuustonninen ottaa ilman takatallista, kai pitää sitten lähteä katsomaan, missä siellä on reikiä... :D
--- Lainaus päättyy ---
Ei muuten ota. Tai mistä ilmanotosta oikeasti puhut?
Mautoilija:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 4.02.2017 kello on 21:41 ---Ei muuten ota. Tai mistä ilmanotosta oikeasti puhut?
--- Lainaus päättyy ---
Paloilma ulkoa, lämmitettävä ilma otetaan sisätilasta. Kierrätysilmapuhall in siellä missä lämmitin on.
vuolma:
Kerron vain omistamani Adria Coral Sport 573DS:n ratkaisuista ja omista kokemuksistani. Kuustonninen Trumatic EH on pitkittäisen parivuoteen alla takapyörien välissä. Laitteen alla on lattiassa raitisilma-aukko, josta virtaava ilma sekoittuu vapaasti lämmittimen imemään sisäilmaan. Toinen raitisilma-aukko on sohvan alla kuljettajan selän takana akun ja sähkökeskuksen kohdalla. Trumassa on neljä 65mm pahvikanavalähtöä ja niissä yhteensä viisi lämmitysilmasuutint a. Ohjaamo ja asunto-osa voidaan eristää pakkasella toisistaan vetoketjulla suljettavalla toppaverholla. Tässä kunnossa asumisesta yli kymmenen asteen pakkasella löytyy moitittavaa. Lämpö jää parivuoteen alle; nukkujalla voi olla kuuma, vaikka muualla on vaihtelevan vetoisaa. Lämmitykseen ja eristykseen olen tehnyt seuraavat muutokset. Porrassyvennys ja yhden metrin matkan ulkona lattian alla kulkeva lämmityilmakanava on eristetty 20mm eteenivaahtomuovill a. Ilmanjakokanaviin olen haaroittanut kaksi uutta lämminilmasuutinta. Suuttimia nyt yhteensä 7kpl, mikä on kuusitonniselle Trumalle minimimäärä. Samalla tarkistin ja vaihdoin kanavien lähtöjä Truman alta siten, että suuttimiia on mahdollisimman sama määrä kaikissa haaroissa. Viimeksi testasin yöpymistä Porvoossa helmikuun viimeiseen viikonloppuun sijoittuvina öinä. Pakkasta oli öisin 10-20 astetta alle nollan. Termostaatin asennolla 5 lämpöä riittää ja se on tasainen.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: vuolma - 11.03.2017 kello on 09:18 --- Viimeksi testasin yöpymistä Porvoossa helmikuun viimeiseen viikonloppuun sijoittuvina öinä. Pakkasta oli öisin 10-20 astetta alle nollan. Termostaatin asennolla 5 lämpöä riittää ja se on tasainen.
--- Lainaus päättyy ---
Mielenkiintoista...
Paljonko silloin oli sisälämpötila vai oliko se vain 'sopiva'?
Meillä on termostaatti yöllä n. asennossa 2,5 ja silloin nukkuminen on passelia, riippumatta onko ulkona -5 vai -35.
retkeilijä:
--- Lainaus käyttäjältä: vuolma - 11.03.2017 kello on 09:18 ---Kerron vain omistamani Adria Coral Sport 573DS:n ratkaisuista ja omista kokemuksistani. ... Viimeksi testasin yöpymistä Porvoossa helmikuun viimeiseen viikonloppuun sijoittuvina öinä. Pakkasta oli öisin 10-20 astetta alle nollan. Termostaatin asennolla 5 lämpöä riittää ja se on tasainen.
--- Lainaus päättyy ---
Ilmeisen onnistunut "tuunaus".
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta