Tekniikkakeskustelut > Truma
Kysymys ilmalämmityksen ilmankierrosta
RR:
Kyselen taas ehkä tyhmiä, mutta kun autossa on alapohjaan asennettu ilmalämmitin joka puhaltaa kanaviston kautta lämmintä ilmaa koko autoon, niin otetaanko lämmitettävä ilma yleensä auton sisältä lämppäriin vai onko se ulkoilmaa, jolloin samalla vaivalla tulee toteutettua ilmanvaihto tehokkaammin?
Kyselen vaan kun tuossa projektissa on ollut ja tulee olemaankin ilmalämmitys, laite ei vain seurannut auton mukana. Mistään päin autoa en ole löytänyt tulevan ilman reittiä, katossa on kyllä tuulettavat luukut.
lahelju:
Kyllä se lämmitin yleensä kierrättää sisäilmaa. Kesällä voisi olla hyvä juttu, jos ilmaa voisi ottaa tuuletusilmaa ulkoa ilman lämmitystä.
Mautoilija:
Tehdasasenteisiset asennetaan vaatekaapin alaosaan. Ottavat kiertoilmansa sieltä.
Lämmittäminen olisi arvokasta touhua jos ilma suoraan ulkoa otettaisiin.
"Masi":
Ja paras paikka lämmittimelle on auton keski vaiheilla jolloin kaikki ilmaputket saadaan suurin piirtein saman mittaisiksi. Omassa on tehdas asennus pöytäryhmän penkin alla. On takaseinää ja tuulilasiin suurin piirtein sama matka.
retkeilijä:
Lyhyessä puoli-integroidussa m.autossani on lämmitin (Trumatic C3402) sijoitettu pitkittäisen sängyn jalkopään alle. Sieltä se lämmittää mukavasti nukkujaa.
Putkisto on lyhyt, yksi sängyn alla vessaan, toinen sohvan alta eteenpäin pöytäryhmän alle, kolmas suoraan lämmittimeltä käytävälle. Vain kolme ulostulosuutinta. Riittävät kevät - kesä - syksy käyttöön. Kyllä italialaiset tehtaat osaavat.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta