Tekniikkakeskustelut > Truma
C603, vika, ominaisuus, tehottomuus vai käyttövirhe
porakone:
Ei olla vasta vietetty kuin 2 yötä autossa, joten tämän vehkeen kanssa ollaan vielä alkutekijöissä kun on ollut kaikenlaista muuta taistelua. Lämmityksestä olisi nyt kysyttävää.
Ekan yön vietimme tallin pihassa verkkosähkössä (lämmityshän pelaa kuitenkin pelkästään kaasulla), ulkona oli varmaan kymmenisen astetta lämmintä. Ei muisteta mitä lämpöasetusta käytettiin mutta autossa oli kaikinpuolin ihan ok.
Kun auto vihdoin tuli muuten kuntoon, lähdettiin koeyöpymään tuohon läheiseen metsään lähinnä vaan katsomaan että pelaako vehkeet puskaoloissakin. Lähdettiin ihan soitellen sotaan, oven tuuletusräppänä ei mennyt kokonaan kiinni joten autossa tuuli ja kaikki muutenkin rempallaan. Ulkona oli yöllä -10c, joten oltiin kyllä varauduttukin ettei tältä reissulta mitään koko perheen iloisia automainoskuvia oteta :-)
Lämmitin lähti laakista tulille ja aikansa töhisi, kuumaa vettäkin tuli. Sitten se lakkasi pöhisemästä, jäi vain puhaltelemaan hissukseen lämmintä. Missään kohdin autoa ei oltu lähimainkaan säädetyssä 20 asteessa, ei termostaatin kohdallakaan. Annoin kuitenkin olla tunnin verran, odottelin että eiköhän se siitä. Välillä se sitten hömisi kovemmin ja sitten taas hijemmin ja tota rataa. Jossain vaiheessa sitten tuumin että ei tää nyt oikein vetele, ja käänsin 25 asteeseen. Heti alkoi täysi humina, jonkun ajan päästä siirtyi taas hiljaiselle ja ajan päästä sitten taas kovemmin. Edelleenkään ei kyllä oltu 20 asteessa.
Käänsin sitten nupin kaakkoon (30) eikä lämpötila siitäkään oikein muuksi muuttunut.
Yöllä kun olin aika paljon hereillä (liian lyhyt sänky) niin kuuntelin tuota. Aikaa en ottanut mutta näppituntumalta sanoisin että noi toiminnot tapahtuivat ennemminkin sekuntikellon tarkkuudella kuin lämpötilan vaihtelun mukaan. Kaava meni suunnilleen niin että
täysi tohina 3min - naks - muutama sekunti todella voimakasta puhallusta - hiljainen puhallus 10min - silmänräpäykselline n katkos hiljaisessa hurinassa - hiljainen puhallus puoli minuuttia ja sitten taas ketjun alkuun, tota kaavaa se toisti koko yön ja aamulla oli kengät jäätyneet lattiaan.
Merkkivaloja ei näkynyt sen enempää Truman kuin auton taulussakaan, ja yöllä kävin vaihtamassa jopa kaasupullon.
Koska toi kuitenkin syksymmällä pelasi ihan hyvin, niin nyt tulee mieleen että onko noissa nyt joku 'ei tästä tuu mitään, pidetääs taukoa' -toiminto? Termostaatti on oven vieressä ja kuten sanottu, ovesta tuuli kyllä niin mojovasti sisään että pitäisin ihan mahdollisena etei vehje ollut välttämättä oikein tyytyväinen aikaansaannokseen - jos siinä siis sellain toiminto on.
Nyt viikonloppuna olisi tarkoitus koittaa uudestaan, tuuletusräppänä on korjattu (oli irtotavaraa välissä, ei mennyt kiinni), ohjaamo eristetään verholla ja ollaan piuhan päässä ja ompa nuo lämpötilatkin suotuisammat. Mikään talviautohan tuollainen '99 Solifer ei ole, eikä meillä ole tarkoitus talvella reissatakaan mutta olisi kiva kuitenkin että vehkeet toimisivat tai edes ymmärtäisi mitä ne tekee :-)
mjo33400:
Katso nyt ihan ensimmäiseksi, että lämmittimestä lähtevät neljä putkea ovat kunnolla kiinni lämmittimessä ja putkien toisessa päässä räppänät putkien päissä auki.
porakone:
Joo, ne on ihan reilassa ja kyllä niistä lämpöä tulee silloin kun pöhinä käy.
mjo33400:
Missä on huonetermostaatti sijoitettu ja oliko etätunnistin käytössä?.
Mautoilija:
Kuulostaa siltä että lämpöanturille tulee kylmää ilmaa, jota lämmitin lähtee lämmittämään. Anturin kohta lämpenee jolloin lämmitysteho pienenenee. Kunnes taas tulee kylmää ilmaa jne.
Onko kokeiltu oviräppänän korjauksen jälkeen?
Syksyllä saattoi pelatakin paremmin kun ulkoa tuleva ilma oli lämpimämpää ja pienempi teho riitti sen lämmittämään.
Putkien päätysuuttimilla voi tasata lämpötiloja eri kohdissa. Lähellä lämmitintä olevia suuttimia voi laittaa pienemmälle niin painetta riittää kauemmas.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta