Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone

Ovatko kaikki karavaanarit kaikkien kavereita?

<< < (7/25) > >>

winemaker:
Kysymys kuului, " Ovatko kaikki karavaanarit kaikkien kavereita"?

Eivät ole.  Mietä on joka junaan ja junissa on monta matkaajaa, monta persoonaa ja monta mielipidettä.
Riippuu hieman junasta, jossa matkustaa, tai millaiseen junaan eksyy matkallaan.  Otetaan esimerkki, jos sattumalta valitset junan Etuteltan pikajuna ja olet siellä oma itsesi, kerrot ajatuksiasi spontaanisti ja omaa tyyliäsi noudattaen, siis avoimesti ja klikkiiytymättä, saat melko varmasti vastaasi ryöpsähdyksen.

Jos taas matkustat samassa junassa myötäillen voimakkainta, sinut leimataan armotta lipojaksi.  Maineesi on mennyttä.

Jos taas matkustat tuossa pikajunassa ns. älykkönä, kerrot omaavasi korkean koulutuksen ja suollat viisaita ohjeita muille karavaanareille kuinka käyttäytyä, sinä kuulut osastoon " hallitsijat ", siis henkilöt, joita kukaan ei uskalla arvostella.  Näin voit nostaa omaa egoasi ja korostaa älykkyyttäsi muille.   Helppo konsti vaikkapa psykologeille.

Jos taas asetut palstan kunkun kaveriksi, sinut leimataan ennen pitkää taas lipojaksi ja vailla omaa tahtoa ja saat osaksesi pilkkaa ja ivaa.

Voi myös matkustaa maan hiljaisena, siis sellaisena, joka kommentoi vain neutraalisti yleisiä asioita, heitellä kommentteja, joihin ei saa vastausta, siinä junassa saa osakseen vinoja hymyjä.

Erikseen on sitten vaunut ja osastot henkilöille, siis sirpakoille, paakkasille ja tokkisille.  Siellä matkustavat henkilöt, jotka nauttivat omasta  tekstistään ja siitä, että teksti näkyy framilla.  Sen sisällöllä ei ole niin väliä.

Erikoinen vaunuosasto on Kaikkien kaverit.  Heistä ei kukaan välitä, ei kommentoi, ei taida edes lukea kemmenttijaan.  Miksikö? No siksi, että niissä ei ole mitään luettavaa.  Matkatkoot siis omassa rauhassaan.

Mielestäni paras vaunuosasto on positiiviset.  Sinne ei ole tunkua, muutama matkustava toki istuu osastollaan, kirjoittaen avauksensa, kommenttinsa ja yleensäkin aina hymy huulillaan ja arvostelematta toisia matkustajia, jotka kulkevat samassa junassa.  Heidät tuntee saamistaan vastauksista ja nimeltä.  Siellä matkustavat oikeat karavaanarit ja kaikkien kaverit.

Tämä nyt vain tälläistä yleistä kaikkien kanssa kaveraamista, mutta niin erikoista, ettei oikein sanotuksi saa. 

Kaikenlaisia karvakorvia.

 

Aakku:
^
Mihinköhän vaunuun sitä mahtaisi sijoittua....?

Missä vaunussa itse majailet?

winemaker:
Aakku, junani ei kulje näin kapearaiteisella rautatiellä.

K.E.V:
Eikä tuollaisella junalla tohdi kulkea mistä puuttuu kuljettaja sekä konduktöörit. Vielä Kellokoskelle kai matkalla....

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: winemaker - 25.09.2016     kello on 21:22 ---Aakku, junani ei kulje näin kapearaiteisella rautatiellä.

--- Lainaus päättyy ---
:D

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View