Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Vaihdelaatikko ducato ulisee 5 vaihteella
JaTan:
Kiitos ja kumarrus arvokkaille neuvoille
JaTan:
Nyt seuraava. Vaihdelaatikon pääty ei laskeu tarpeeksi että saisi päötykopan pois. Korvakkeesta pultit irti ja vaihdetangon 2 mutteria on on irti. Mitä vielä pitää tehdä että laatikko laskeutuu tarpeeksi?
RamiA:
Moottori tuentaan vararengaskotelon ja etupalkin väliin laitetun palkin varaan. Palkkion reikä moottorin nostokorvakkeen kohdalle ja kierretangosta väännetty koukku väliin ja pulteilla säätö sopivalle korkeudelle. Vaihteiston puoleinen moottorikannake irti neljästä pultista ja konetta laskemaan sopivalle korkeudelle.
JaTan:
Nuo 2 ensimmäistä lausetta ei nyt mene mun ymmärrykseen. Vaihdelaatikon puoli on jo auki. Voisitko selventää hiukan!!!
RamiA:
Tuet moottorin vararengaskotelon ja etulamppuken väliin asennetulla profiiliputkella. Noin 20x40 mm. Pituus noin 600mm. Moottorin nostokorvakkeen päälle poraat 10 mm reijän. Pujota siitä 10mm kierretangonpätkä, jossa väännetty koukku päähän, joka tulee koottorin nostokorvakkeeseen. Palkin yläpuolelle kierretankoon prikka ja ruuvi. Sitä kiristämällä tai löysäämällä saat vain apukuskin puolelta olevan kone-vaihteistopaketin laskeutumaan ja nousemaan tarpeen mukaan, kun kuljettajan puoleinen moottorinkiinnike on irroitettu. Operaatiota helpottaa, kun tukivarsi, joka lähtee pyörän tuennasta taaksepäin on irroitetti korin puoleisesta kiinnikkeestä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta