Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
5h+ auto Euroopan turneella
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Alan - 25.05.2016 kello on 14:28 ---Kova poika kyselemään. ;D
--- Lainaus päättyy ---
Kehityskelpoinen yksilö, nääs. Pitää siksi kysellä, kun ei ole tullut mieleen pitää tuollaista 'varaosavarastoa' mukana.
Alan:
Tarpeeksi kun on reissun päällä särkynyt niin ymmärtänyt ostaa valmiiksi. Obelinkissa täytin varastot, kun oli huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Venttilejä eli "sieluja" kannattaa pitää mukana, avaimen kera. Kerran on mennyt sellainkin. Vaihto, sitten kompuralla ilmaa sen mitä saa, niin pääsee nilkuttamaan huoltoasemalle.
Vaan sellainen rajoitus, että ainoastaan pikkutavaraa. Nuo kaikki sopii yhteen laatikon lokeroon.
Jgahpir:
Mites reissu onnistui, muuttuiko mikään suunnitelmissa matkan varrella?
Emmah:
--- Lainaus käyttäjältä: Gahpir - 20.07.2016 kello on 15:32 ---Mites reissu onnistui, muuttuiko mikään suunnitelmissa matkan varrella?
--- Lainaus päättyy ---
Reissu onnistui hyvin ja takaskin päästiin :) Hieman suunnitelma eli matkan varrella, niinkuin oli tarkoituskin, mutta pääpiirteittäin reitti seurasi suunniteltua. Lisäilen kasaamaani matkakertomusta alle pätkissä...
Emmah:
18/06 – 19/06 Helsinki – Travemünde
Auto laivaan muutaman tunnin odottelun jälkeen. Ei siis kannata mennä ajoissa satamaan, matkailuajoneuvot lastattiin viimeisinä. Laiva lähti tunnin myöhässä, mutta henkilökunnan sairastapauksen ja sitä seuranneen helikopteripysähdyk sen vuoksi tuli uusi tunti myöhästystä lisää. Mutta minnekäs sitä lomalla kiire. Poika alkoi laivalla oireilla kurkkuansa (oli ollut angiinassa pari viikkoa aiemmin) ja näytti siltä, että Saksaan päästyämme saamme melko pian etsiä käsiimme herr tai frau doktorin. Laiva oli itsessään oikein viihtyisä. Toki ohjelmasta ei löytynyt perinteistä bingoa tai piirustuskisaa, mutta aika sujui hyvin syöden, saunoen ja ilmeisesti melko tuoreella kuntosalilla treenaillen. Leikkitilakin oli työn alla, mutta sinne emme vielä päässeet. Buffettien ruoat olivat myös hyviä.
19/06 Travemunde - Egestorf, Saksa (http://www.aquadies.de/wohnmobilstellplatz.html)
Laiva tuli satamaan klo 23 maissa. Ensimmäiset tiet oli melkoista jyskäämistä, mutta onneksi baanat paranivat, mitä pidemmälle päästiin. Ajelua jatkettiin n. 130km etelään, Hampuri sivuuttaen, Egestorfin stellplatzille asti. Sähköäkin olisi saanut kolikoilla, mutta yöhämärässä eivät aivot enää jaksaneet alkaa selvitellä systeemin toimintaa, joten tyydyttiin laittamaan auto parkkiin.
20/06 Egestorf – Hünfeld, Saksa (http://www.knauscamp.de/huenfeld-praforst.html)
Aamulla paikan pitäjä herätteli koputuksellaan 7-8 maissa ja tuli maksua pyytämään. Hieman rapistuneella saksallani ymmärsin, että myöhemmin olisi myös tuoreita sämpylöitä kaupan, mikä tuli tarpeeseen, koska emme olleet edellisiltana matkan varrella mihinkään kauppaan pysähtyneet. Aamulla googlettelin pojalle lääkärin paikkakunnalta ja sain jopa puhelimitse ajan varattua, vaikka vastaanottovirkaili ja ei englantia puhunutkaan. Samoin lääkärikäynti hoitui menestyksekkäästi ja saatiin uudet lääkkeet matkaan. Ajamista jatkettiin suunnitellusti kohti etelää. Jollain pysähdyksellä tovi ennen Würzburgia mies alkoi epäillä auton jousituksessa olevan jotain häikkää ja alettiin selvitellä huoltopaikkaa asian selvittämiseksi. Kello oli kuitenkin jo sen verran, että paikat olivat menneet kiinni. Yksi Fiat-huolto selvitettiin Hünfeldistä ja päätettiin leiriytyä läheisen kämppärin, Knaus Campingparkin stellplatzilla.
Egestorfin stellplatz
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta