Tekniikkakeskustelut > Projektit

Soliferin ns.kynkän laakerien/puslien vaihto

<< < (2/4) > >>

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Karvanaamari - 31.08.2021     kello on 16:01 ---Minulla solifer artic 450 vm. 87
Lapinreissun jälkeen katsoin renkaat läpi ja huomasin tienpuolen renkaan kuluneen sisäsyrjästä melkeen kokonaan sileäksi.
Nostin vaunun ylös ja tienpuolen rengasta nytkyttelin kangella ylös/alas niin akselinpäässä oleva kynkkä liikkui huomattavasti enemmän ylös/alas kuin ojanpuolella.
Pyöränlaakerit olivat myös pikkasen löystyneet viidesävuodessa.

Tuleeko kuntoon pelkällä ulomman puslanvaiholla vai pitääkö sisempikin vaihtaa?
Onko tietoa kellään minkälainen pusla sinne passa, mistä saa hommattua ja millanen homma vaiitotyö olisi?

--- Lainaus päättyy ---
Eikös proseduuri kerrota yläpuolella. Eikö ne ole sama vaihtaa molemmat kun auki ottaa?

Karvanaamari:
Juu, kerrotaan ja samallahan ne vaihtaa molemmat. Onko tietoa minkälaiset ja mistä nuo puslat sa hankittua?

0yxxy0:

--- Lainaus käyttäjältä: 0yxxy0 - 10.05.2016     kello on 18:00 ---Liekkö kenen tekekemä akseli ite oon vaihtanut peitz:n akseliin. Akseli kokonaan irroitettuna oli helpoin vaihtaa, tosin kynkän akseli oli päässyt kulumaan joten jouduin teettämään mittatilaustyönä tutulla koneistamopajalla, puhui"pommi" materiaalista josta teki. http://www.teohydrauli.fi/PublishedService?file=&pageID=3&action=view&groupID=1078&OpenGroups=1078
Tuolta ainakin löytyy eri akselimerkeille osia.
tai http://www.teohydrauli.fi/PublishedService?file=page&pageID=3&action=view&groupID=1174&pagenr=1
 http://www.teohydrauli.fi/PublishedService?file=page&pageID=20&pagenr=1

--- Lainaus päättyy ---
Tuolta löytyy ainaki

Karvanaamari:
Sain tähän asti homma edistettyä:


Ei ollut tiukassa tuo kynkkä tuolla akselilla, lähti nytkyttämällä vetäen pois ja tuo kuusiokolo lukituspultti lähti aika kohtuudella auki.

Pitääkö tuo neliötanko saada pois? Lähteekö se sitten vasta kun purkaa toisenkinpuolen?
Onko tuo tanko muualla kiinni kuin kynkkie päissä?

0yxxy0:
Onko lahellä akselin puoltaväliä kuusiokolo ruuvia ja lukitus mutteria. Jos on  se irti niin lähtee nykäsemällä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View