Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Asuntovaunu kuorma-auton lavalle
jus66si:
http://www.nettikaravaani.com/omavalmiste/k-a/1386018
Tossa on k-a:sta tehty ihan siisti kuljin. Vaikka vähän ajatukseksi sen vaunun vaihtoehdoksi. Koppi jos on päällä jo valmiiksi niin siitä voi rakentaa lisää. Ja tilat eri luokkaa kuin vaunussa. Eikä sen tarvi just tuollanen olla, mutta suuntaa ajatuksille.. ::)
K.E.V:
^
Tota oli kaveri ostamassa ihan tosissaan. Sain puhuttua yli ja osti täysikokoisen bussin. Hänellä kolme lasta joille tuo ehkä pieni.
Prätkäharrastajille tms omiaan.
jiikoo:
Paljonko tuossa alkuperäisessä kopissa on sisäkorkeus?
Jos on pari metriä tai yli niin miksi et pidä kuorkkina ja tee sinne kunnollista asuintilaa?
Kuormatilaa pitää jättää taakse, mutta ei ole mitään vaatimuksia koosta ja takatalli nyt on muutenkin hyvä olla. Väliseinän joudut muutoskatsastamaan uudestaan ja siihen vaaditaan se todistus että kestää. Ja väliseinässä saa olla vaikka ovi jos haluaa kuormatilaan kulkea, kunhan täyttää sen vahvuussäännön.
Mikäli vaunu löytyy niin siitähän saa siirrettyä tekniikan+ikkunat jne. melko helposti ja sitten sovittelee sängyt ja kalusteet miten haluaa.
Työnä ei loppupeleissä ole paljonkaan suurempi kuin tuon vaunun sovittaminen ja lopputulos on paljon siistimpi. Lisäksi siellä tilassa saa ajon aikana matkustaakin. Ja jos tuo on riittävän vanha niin takatilan penkit saa olla vyöttömät naama/selkä (ainakin) menosuuntaan kunhan on nostettavat ja ylöslukittavat istuinosat.
Ja sitten saa rakennella ihan mitä vain kunhan se kuormatila on siellä takana, ei ole pelkoa veroseuraamuksista ja käyttömaksut on normi kuorkin tasolla.
edit: Tai siis näin on annettu ymmärtää kun olen näistä kysellyt ja tietoa kaivanut. Aina kannattaa varmistaa katsastuslaitoksen edustajilta.
markkuelonen:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 27.03.2016 kello on 08:11 ---Eikai se lava laitoja vaadi. Jos vaihtaa pelkäksi lavaksi, silloin niin pitkänä mitä alusta sallii, jotta kuorman pituuden saa maksimoitua. Ja leveys pitää tietysti olla täysi 2.5m jotta iso vaunu ei mene ylileveäksi. Saako kuorma ylittää yhtään auton äärimittoja ilman erikoiskuljetuslupi a? Useat isot vaunut on yli 2,5 metriä.
Muuttaako se kuorma-auton matkailuautoksi, jos sen alustaan rakentaa jätevesisäiliön kuormaa varten ja paikat kaasupulloille? Jos vaunu on kuormana ns, oikeinpäin pituus maksimoituna, kaasupullojen vaihto ei onnistu.
Saako kuorma-auton alustassa olla laitteita/rakenteita, joista saa terassin tai portaat kuormassa olevan vaunun ovelle? Pihakalusteet yms. pitäisi myös saada jotenkin sille lavan alaisiin rakenteisiin.
--- Lainaus päättyy ---
En kyllä tiedä yhtään 2,5 m leveää vaunua. Jotkut uudemmat vaunut saattavat olla lähellä sitä. Auton lava ja koppi on leveydeltää suurin sallittu, eli 2,55 ja tätä leveyttä ei saa ilman erikoislupaa ylittää. Pituuden käsittääkseni voi ylittää tietyissä rajoissa. Käytännössä sen estää se, että aioin säilyttää autossa takalaitanostimen.
Onhan monissa autoissa lavan alle rakennettu erilaisia säilytystiloja. Ei ka joku vesitankki sen kummoisempi ole.
En kai minäkään niin idiootti ole että laittaisin vaunun oikein. Tietenkään kaasupullojen vaihto ei tällöin onnistu. Kun kaasupullot on siellä perässä, niin takalaitanostimella ne nousee kätevästi vaihtokorkeuteen. Lavahan on kuitenkin maasta metrin korkeudella ja kaasupullon tällöin yli 1,5 m:ssä. Tosi vaikeaa vaihto olisikin ilman nostinta.
Aakku:
^
Sen verran korjausta, että ulkoleveys saa olla 2,60 m, jos sillä merkitystä on....
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta